John Lee Hooker’ın Müzik Kataloğu BMG Tarafından Satın Alındı

BMG, ikonik Amerikalı blues şarkıcı-söz yazarı ve gitaristİ John Lee Hooker’ın müzik kataloğunu satın aldığını duyurdu.

BMG’nin uzun süredir ortağı Fujipacific Music ile birlikte imza attığı anlaşma, “Boom Boom”, “One Bourbon, One Scotch, One Beer”, “Boogie Chillen”in dahil olduğu tüm yayın kataloğunu, tüm kayıtlı ve performans telif gelirini ve Hooker’ın “Alone, Vol. 1” (1980) ile “Black Night Is Falling” (2020) arasında yalnızca BMG tarafından edinilen kayıtlı kataloğundan bir seçkiyi içeriyor.

Söz konusu karmaşık müzik mirasında bazı haklar üçüncü şahıslarda kalmaya devam edecek ancak BMG şimdi Hooker’ın olağanüstü kataloğunun tanıtımında başrol oynayacak.

BMG şu anda Son House, Willie Dixon, Howlin’ Wolf, Muddy Waters, Little Walter, Sonny Boy Williamson II, Mississippi Fred McDowell dahil olmak üzere blues müziğinin en etkili sanatçılarının birçoğunun haklarına sahip bulunuyor.

John Lee Hooker anlaşması BMG’nin Mick Fleetwood, Tina Turner, Mötley Crüe ve ZZ Top gibi müzisyenlerin haklarını almak için yaptığı anlaşmaların en yenisi oluyor.

John Lee Hooker’ın ilk kayıtları arasında 1948 tarihli “Boogie Chillen” vardı ve bir milyonun üzerinde kopya satarak bir numara oldu. Bu başarıyı kısa süre sonra aralarında “I’m In The Mood”, The Doors tarafından da seslendirilen “Crawling Kingsnake” ve “Hobo Blues” gibi bir dizi hit izledi. Sonraki 15 yıl boyunca Hooker, kariyerinin en önemli şarkısı “Boom Boom” da dahil olmak üzere yüzden fazla şarkı yayınlayarak üretken ve ilham verici bir kariyere imza attı.

blabbermouth.net

tr_TRTurkish