Japonya’da Bir Kutsal Tilki Köyü

Japonya’daki yemyeşil Zao Dağı’nın eteğinde bulunan Zao Tilki Köyü, yüzden fazla tilkiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kutsal bir inanışla da bağlantısı olan bu şirin hayvanlar ziyaretçiler arasından özgürce dolaşabiliyor.

1990 yılında kurulan köy, misafiri olan tilkilere çılgın bir dünyada yaşamaları fırsatını veriyor. Sığınma evi altı farklı türe ev sahipliği yapıyor. Köyde, geleneksel Japon Kızıl Tilkisi çoğunlukta olmak üzere, aynı zamanda siyah tilkiler, platin tilki ve kutup tilkileri de var.

Tapınağın girişindeki kafesli kısımda, ziyaretçilerin yakında sevmeleri ve beslemeleri amacıyla tilkilerin yanı sıra tavşanlar ve oğlaklar gibi birçok hayvan bulunuyor. Ancak ziyaretçilerin merakla beklediği gerçek tilki topluğu özgürce koştukları bölüme geçene kadar ortaya çıkmaz.

Hayvanlara vermek için az miktarda yiyecek satın alınabiliyor fakat tilkiler esasen vahşi hayvanlar oldukları için görevliler, ziyaretçileri elle besleme yapmamalarını, yiyecekleri zemine atmalarını hususunda uyarıyor.

Köye giden birçok geleneksel torii kapısı vardır ve tilki gibi zeki hayvanların Tanrı Inari’nin bir ajanı olarak görüldüğü Japon mitolojisindeki bir yeri ifade eder.

atlasobscura

 

tr_TRTurkish