IST. Festival Bugün Başlıyor

Dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini İstanbul’da buluşturarak kültürel diyaloglar kurulmasına öncülük eden İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali – IST. Festival, bugün başlıyor.

ISTANBUL’74 tarafından düzenlenen ve İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana aralarında Zaha Hadid, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Courtney Love, Ferzan Özpetek, Sam Taylor-Wood ve Zülfü Livaneli gibi sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarındaki dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen yaratıcı isimlerini ağırlayan festival bu yıl da son sürat devam ediyor.

Bu seneki teması “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” olarak belirlenen festivalin amacı sanatçıları, eserlerini ve izleyicileri biraraya getirerek, sanat ve kültürde estetiğin önemini değerlendirmek ve farklı bakış açılarıyla beraber tartışmak… Güzellik ve zevk çerçevesinde yorumlanan ve felsefe sözlüğüne 18. yüzyılda giren “estetik” kelimesi bir tür objeyi, yargıyı, duruşu, deneyimi ve değeri ifade etmek için kullanılmanın yanı sıra aynı zamanda sanatın felsefesi olarak da anılıyor.

3 gün boyunca herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’da ağırlayarak; hem Türkiye’yi uluslarası sanat dünyasının radarına sokuyor, hem de katılımcılara istisnai bir deneyim sunuyor. Üç güne yayılan programlar, herkese açık ve ücretsiz panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergilere katılma fırsatı sunarken; sanatsal işbirlikleri ve performansları  bire bir tecrübe etme imkanı sağlıyor.

Festivalin bu seneki konukları arasında efsanevi fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn, Fendi modaevinin 3. kuşak temsilcisi Silvia Fendi, Yves Saint Laurent’ın yeni kreatif direktörü Anthony Vaccarello, Dazed dergisinin yaratıcısı Jefferson Hack, ödüllü mimar David Adjaye, sanatçı Jean-Charles de Castelbajac,  indie filmlerin vazgeçilmez oyuncusu Parker Posey, çağdaş sanatçı Robert Montgomery, aktör Rupert Friend, 25 Magazine’in kurucusu ve model Anja RubikSerra Yılmaz ve Barbaros Altuğ gibi isimler var.

Festivalin kapanışını ise 5 Haziran günü Konstrukt eşliğinde Soho House Istanbul’da vereceği konserle, Sonic Youth’un kurucularından Thurston Moore yapacak.

What's your reaction?

tr_TRTurkish