İçindeki “Gökyüzü Korusu” ile dikkat çeken Tokyo Stadyumu açıldı

Japonya’da 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış seremonilerinin yapılacağı stadyumun inşası tamamlandı oyunlara 222 kala açılışı yapıldı. Yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olan stat, içindeki “Gökyüzü Korusu” ile dikkat çekiyor.

A photographer stands on a step stool to photograph the new National Stadium on Dec. 15, 2019, in Tokyo.

Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan stadyumun “Gökyüzü Korusu” adı verilen beşinci katında 850 metrelik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Cadde seviyesinden yaklaşık 30 metre yükseklikteki bu yol çok sayıda bank, çiçek ve ağaçla donatıldı.

Hükümet bünyesindeki Japon Spor Konseyi’in sözcüsü Makoto Sato, Olimpiyatlar’dan sonra etkinlik olmayan günlerde halka açık olacağını duyurduğu Tokyo manzaralı yürüyüş yolu için, “Dört mevsimi de vurgulamak istedik. Böylece insanlar tüm yıl boyunca buranın keyfine varabilirler” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olan stadyumun mevcut kapasitesi 68 bin. Ancak bu kapasitenin daha sonra 80 bine çıkarılması mümkün.

21 Aralık’ta, eski Dünya Şampiyonu atlet Usain Bolt’un da katılacağı bir gösteri yarışı ile sportif açılışı da yapılacak olan stadyumdaki ilk resmi etkinlik, Japonya 1. Futbol Ligi şampiyonunun belirleneceği karşılaşma olacak. İmparatorluk Kupası’nın sahibi, 1 Ocak 2020’de Yeni Ulusal Stadyum’da oynanacak maçla belli olacak.

A man takes pictures during a tour at the new National Stadium on Dec. 15, 2019, in Tokyo.
Jae C. Hong—AP
A videographer records the field at the new National Stadium on Dec. 15, 2019, in Tokyo.
Jae C. Hong—AP
A general view of the new National Stadium is seen on Dec. 15, 2019, in Tokyo.
Jae C. Hong—AP
A member of the media sits on a bench in the area called  Grove of the Sky  at the new National Stadium on Dec. 15, 2019, in Tokyo. The stadium is officially completed.
Jae C. Hong—AP

kapak fotoğrafı: Jae C. Hong—AP

kaynak 1, 2

tr_TRTurkish