Hayatınızda En Az Bir Kez Ziyaret Etmek İsteyeceğiz 11 Sihirli Kasaba

Modern yaşamın ortaya çıkardığı tuzaklardan kaçmak mı? Tavsiye vericiler genelde dünyanın en büyük metropollerinden birini ziyaret etmenizi söyleseler de, küçük köy ve kasabaların, 21. Yüzyılın bunalımlarına mükemmel bir panzehir olduğunu çok iyi biliyoruz. Cultur Trip internet sitesi de böyle düşünmüş olacak ki konuyla ilgili 11 lokasyonluk bir liste hazırlamış. Listeye bizden bir yer girmemesine teessüf ettik ve bazı lokasyonları fazla sıradan bulmuş olsa da listeyi sizler için çevirdik.

İşte aşağıda dünyanın her köşesinden 11 etkileyici yer:

Chefchaouen

@ Anette Andersen, Shutterstock

Chefchaouen, Fas

Kuzeybatı Fas’ın Riff Dağları’nda yer alan bu keyifli mavi köy, 15. yüzyılda Portekiz yağmasına karşı savunma yapmak için bir kale olarak kuruldu. Günümüzde ise yerel tabakhaneler ve dokumacılarıyla, Arnavut kaldırımlı sokakların güzel bir karması.

shutterstock_259383296

Yangshuo, China | © ESB Professional/Shutterstock

Yangshuo, Çin

Gulin şehrine bağlı bu kasaba, muhteşem manzarası, yemyeşil ağaçlarla kaplı karst tepeleri, mağaraları, Li Nehri ve tapınaklarıyla turistlerin ilgisini çeken tipik Çin kasabalarından oldukça farklı bir yer. 110 sene önce, deniz olan bu beldede deniz birden yok olunca bu birbirinden ilginç tepeler oluşmuş.

shutterstock_152139971

Lalibela, Ethiopia | © Anton_Ivanov/Shutterstock

Lalibela, Etiyopya

Bir arkeoloğun harikalar diyarı diyebileceği Lalibela’nın yekpare taş kiliseleri, yeryüzünde hak ettiği değeri bulamamış yerlerden biridir. Bu etkileyici kutsal yapılar, şehre mistik bir hava veren bir dizi antik hac bölgesindeki kayalardan oyulmuştur.

Peering over the cliffs of Santorini | © Anastasios71/Shutterstock

Santorini | © Anastasios71/Shutterstock

Santorini, Yunanistan

Yunan adalarının tartışmasız kralı Santorini, Akdeniz’in göz kamaştıran sularına bakan sayısız renkli badanalı evleriyle ünlüdür. Ve her yıl bir turist ordusunu ağırlamasına rağmen, hala büyülü küçük kasaba hissini korumaya devam ediyor.

shutterstock_552162250

Mont Saint-Michel, France | © Gaspar Janos/Shutterstock

Mont Saint-Michel, Fransa

Bu Mont Saint-Michel, görkemli bir 8. yüzyıl manastırını çevreleyen tarihi bir ada komünüdür. Sadece 44 eski okul sakinleri ile gerçekten dünyadaki en büyüleyici yerleşim yerlerinden biridir.

shutterstock_544383520

Huacachina | © sparc / Shutterstock

Huacachina, Peru

Hiç çölün ortasında aklınızı başınızdan alacak gerçek bir vahayı ziyaret etmek istediniz mi? İşte burası şansınız, çünkü bu inanılmaz Peru kasabası sadece bir seraptan ibaret değil.

shutterstock_395521792

Bruges, Belgium | © SenSeHi/Shutterstock

Brugge, Belçika

Avrupa, bir peri masalından çıkmış gibi görünen ortaçağ kentleriyle doludur, ancak Belçika’nın tarihi Bruges kenti, nefes kesici yerlerden biridir.

shutterstock_703618198-1

lha do Amor in Alter do Chao, Brazil | © Exclusive Aerials / Shutterstock

Alter Do Chao, Brezilya

Amazon’un ortasında tropik bir ada cennetinin var olabilme ihtimali nedir? Bunun olabileceğine inanabilirsiniz. Bir gün bir fırsatınız olursa Alter Do Chao olarak bilinen Brazillian orman cennetine doğru yola çıkmayı düşünmelisiniz.

Hallstatt

Hallstatt | © Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Hallstatt, Avusturya

UNESCO dünya mirası listesinde yerini alan büyüleyici yer,  gezginlerin ve fotoğrafçıların ana lokasyonlarından biri ve öylesine güzel bir kasaba ki, Çinliler ülkelerine bir kopyasını yapmadan duramamış.

shutterstock_506003857

Dubrovnik, Croatia | © Ihor Pasternak/Shutterstock

Dubrovnik, Hırvatistan

Adriyatik Denizi’nin kristal berraklığındaki sularına gölgesi düşem çarpıcı kalesiyle dünyaca ünlü olan bu yer aynı zamanda Game of Thrones dizisine de ev sahipliği yapan bir turizm mücevheridir.

Cinque Terre

Cinque Terre | © Minoli

 Cinque Terre, Italy

İtalyan sahil köylerini gezerken Cinque Terre kaçırılmamalıdır. Her yerleşime nefes kesen bir yürüyüş parkurundan erişilebilen köy, İtalyan Riveria’sı üzerine lego gibi yığılmış etkileyici renkli evleriyle göz kamaştırır.

 

theculturetrip.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish