Geçmişi Unutmayan Evsiz Bir Adamın Hikâyesi

Simon Rowe, evsiz olmanın ne demek olduğunu biliyordu, çünkü geçmişte o da öyleydi. 23 yıl önce Melbourne’deki dairesinden tahliye edilen Rowe evsizdi ve 4 ay boyunca eski arabası onun kalesi oldu. Bu yüzden, el ele verdiği evsizlerin zorluklarını ve umutsuzluğu ilk elden biliyordu. Tüm dünyada milyonlarca insan sokakta bir ev arıyor ve yalnızca Avustralya’da herhangi bir gece, banklarda, barınaklarda ve arka sokaklarda uyuyan on binlerce insan var. Ama Rowe diğerlerinden çok daha şanslıydı. Mali sıkıntılarından kurtuldu ve bir şef ve yatırımcı olarak kazançlı bir işin hem patronu hem işçisi oldu. Hayat tekrar yoluna girmişti.

Birkaç ay önce, Melbourne’de günlük yaşamı sürüp giderken 43 yaşındaki Simon hayatının amacını ve yönünü değiştirecek bir deneyim yaşadı. Tesadüfen, bir battaniyeye sarılmış halde ve kullanılmayan bir kapı aralığında beton zemin üzerinde yatan bir evsiz bir adama denk geldi. Rowe onunla sohbet etmek için durdu ve iyi olup olmadığını sordu.

Adam “ Evet dostum, teşekkürler sadece uyamaya çalışıyorum,” diye cevap verdi. Bir süre daha sohbet edip, tokalaşıp ayrıldılar. Ama bu bir anlık karşılaşma Rowe’a,  evsiz insanların listesinin üstlerinde yer alan uyumak ya da daha azı için katlandığı onur kırıcı davranışları ve zorlukları anımsattı. Evsiz insanlar için geceler özellikler tehlikelidir. Hava koşulları, gasp, güvenlik eksikliği ve elinde ne varsa almak için taciz edenler bu tehlikelerden bir kaçı.

1_repurposed otobüsler evsiz uyku için yer vermek

Evsizlere yardım etme ihtiyacı, küçük bir yoldan da olsa, bir zamanlar evsiz olan Rowe’un görmezden gelemeyeceği veya aklından çıkaramayacağı bir görev haline geldi. Bazı arkadaşlarıyla birkaç fikir etrafında dolandılar ve sonunda “uyku sorunu” için eşsiz bir çözüme ulaştılar: “ Uyku Otobüsü”

Sosyal medyanın, küçük bir gönüllü ekibinin ve bir kitlesel fonlama kampanyasının yardımıyla şimdiye kadar 50 bin doların üzerinde para topladılar. Simon projeyi önümüzdeki Mayıs ayında yürürlüğe koymayı planlıyor.

Rowe eski otobüsler satın alacak ve onları tekerleklerin üzerinde uyku kabinleri filosuna dönüştürecek. Dönüştürülen her otobüste 22 uyku kabini olacak ve kabinler bir yetişkinin rahatça uyuyabileceği boyutta yapılacak. Her kabinde büyük boy yatak, yastık ve çarşaf, kişisel eşyalar için dolap, bir televizyon, yeterli aydınlatma olacak ve sıcaklık kontrol edilecek. Uyumaya ek olarak, otobüslerde tam donanımlı iki de banyo yer alacak. Evcil hayvanlar için bir yer, otobüslerin altında ek depolar, güvenlik ve intercom sistemi de projeye dâhil. Ve her otobüste oluşabilecek sorunlara karşı bir de bekçi görev yapacak.

SleepBus hikaye görüntü 3A

Simon’u eleştirenler de var. Konuklardan biri baş belası çıktığında ya da aşırı doz vakası olduğunda ne olacak, diye soranlar çok da haksız sayılmaz.  Ya da hatta bir ölüm? Rowe bunlara “ ne olacaksa olacak ama bunlardan korkmam gerektiğini sanmıyorum. Eğer bir Uyku Otobüsü’nde bir şey olursa, bir köprünün altında alabileceğinizden daha fazla şansınız var,” diye cevap veriyor.

Ama alt sınır da şu: Bir SleepBus Avustralya’nın bazı talihsiz vatandaşlarına 8,030 gecelik uyku ve güvenlik sağlar.

Uzun vadeli plan söz konusu otobüsler gibi 300 tane dönüştürülmüş otobüse sahip olmak.

What's your reaction?

tr_TRTurkish