Freddie Mercury’nin Cenazesinde Çalan Üç Şarkı

Freddie Mercury hastalığının sön döneminde sessizlik içinde acı çekiyordu, ancak son 24 saatinde cesurca bir basın açıklaması yaparak gerçekten AIDS hastası olduğunu ilan etti. Hastalığın hala muhafazakâr cehaletle örtülü olduğu bir dönemde, farkındalık yaratmayı amaçlayan bir açıklama yapmak için son anlarında bile basının iğneleyici sözleriyle yüzleşti. “Dünyanın dört bir yanındaki dostlarımın ve hayranlarımın gerçeği öğrenmesinin zamanı geldi ve umarım herkes bu korkunç hastalığa karşı mücadelede bana, doktorlarıma ve dünya çapındaki herkese katılır” dedi.

Bu açıklamadan 24 saat sonra, 24 Kasım 1991’de Freddie Mercury, yakın dostlarının başucunda tuttuğu nöbet sırasında hayata veda etti. Hayat arkadaşı ve eski kız arkadaşı Mary Austin servetinin büyük bir kısmını aldı ve küllerinin nerede kaldığını bilen tek kişi oldu. Takip eden günlerde hayranları evini çevreleyen sokaklara döküldü ve evini çiçekler, notlar ve mumlarla süsledi.

Ancak gösterişli şeyleri seven bu adam, pek çok kişinin beklediğinden daha sade bir cenaze töreni düzenlemeye söz vermişti. Yakın arkadaşları ve ailesi, iki Parsee rahibinin yönettiği 25 dakikalık bir tören için Batı Londra Krematoryumunda toplandı. En sevdiği şarkılardan ilki olan Aretha Franklin’in ‘Precious Lord, Take My Hand’ versiyonu eşliğinde salona taşınırken tabutunu tek bir kırmızı gül süsledi.

Daha sonra bir dakikalık bir ara verildi ve cemaat düşünürken Carole King’in ‘You’ve Got a Friend’ şarkısı çalındı. Ve son olarak, Giuseppe Verdi tarafından bestelenen ve Mercury’nin 1980 tarihli solo albümünde onunla birlikte sahne alan Montserrat Caballe tarafından seslendirilen en sevdiği arya ‘D’amour sull ali Rose’ çalındı. Bu marş niteliğindeki şarkılarda görülen şakacılık ve dokunaklılık karışımı, Mercury’nin kendisine çok yakışıyordu: coşkulu bir karizmanın harekete geçirdiği hassas bir öncü.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Faroutmagazine.co.uk

What's your reaction?

tr_TRTurkish