Fotoİstanbul 2017 Proje Başvuruları Başladı

30 Eylül-22 Ekim 2017 tarihleri arasında dördüncü kez sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan uluslararası fotoğraf festivali Fotoistanbul, fotoğrafseverleri bu kutlamanın bir parçası olmaya davet ediyor.

15 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek proje başvurularıyla ilgili koşullar festivalin web sitesinde yer alıyor.

Festivalin sanat yönetmenliğini uluslararası üne sahip fotoğraf sanatçısı Attila Durak üstleniyor, kürasyon ekibi ise Christophe Laloi (Fransa), Katharina Mouratidi (Almanya), Jae-hyun Seok (G. Kore), István Virágvölgyi (Macaristan), Coşar Kulaksız (Türkiye) ve Hüseyin Yılmaz (Türkiye)’dan oluşuyor

Fotoistanbul 2017 programı Ağustos ayında açıklanacak.

 

Türkiye’nin en büyük uluslararası fotoğraf festivali Fotoistanbul; Doğu ile Batı, klasik ile modern, usta ile çırak arasında özel bir platform kurarak,  tarihin en eski kentlerinden İstanbul’u uluslararası fotoğrafçılığın bölgesel beşiği haline getirmeyi amaçlar. Fotoğrafın evrensel dili; bölgenin dinmek bilmeyen çalkantılarına rağmen, Doğu ile Batı’nın, eski ile yeninin, ezilen ile ezenin yaşanan endişe verici süreçle birlikte yüzleşeceği, ortak çözümler bulacağı ve bağlantı kuracağı güvenli bir bölgedir. Avrupa ile Asya’nın, gelenle gidenin kesişme noktasındaki bu özel şehir, sokakları ve kamusal alanları ile kolektif bir bilinç yaratmak bakımından kusursuz bir mekan oluşturur.

Fotoistanbul; izleyiciler, eser ve mekan arasında belirgin bir etkileşim kurarak, kozmopolit ve tarihi İstanbul’un çeşitli mekanlarında izleyicinin yapıtı deneyimleyerek onunla iletişim kurmasını sağlayarak, kayda değer bir sanat tecrübesi sunmayı amaçlar. Terkedilmiş, asırlık yetimhane, meydanlara kurulan konteynırlar, kültür merkezleri ve üniversiteler; günde iki milyona yakın kişinin ziyaret ettiği mekanlardan yalnızca bazıları. Festival bu sene pararel etkinliklerin yer alacağı tanınmış sanat galerini de mekanlarına dahil ediyor.

Arles, Tiflis Fotoğraf Festivali ve Capa Center gibi kuruluşlar ile uluslararası ilişkilerini de genişleten Fotoistanbul, her yıl gerçekleştirdiği 50’den fazla sergi, 10 atölye çalışması, 80 dia gösterisi, sanatçı ve ustalardan konuşmalar, yuvarlak masa tartışmaları, ücretsiz portfolyo değerlendirmeleri ile yalnız Türkiye’nin değil, bölgenin de en etkileyici sanat etkinliklerindendir. Festival ilk üç yılında aralarında William Klein, Josef Koudelka, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Ara Güler, Nick Brandt, Antoine D’agata, Sandro Miller, Ruud Van Empel ve Andre Kertesz‘in de eserlerinin yer aldığı 160 tane sergi gerçekleştirdi.

tr_TRTurkish