Facebook, politik yalanların reklamlarda yer almasına izin vermeye devam edecek

Google ve Twitter siyasi reklamcılığa yaklaşımlarını değiştirdi. Fakat Facebook hâlâ aynı şekilde devam ediyor.

Ancak 2020 kampanyası sırasında çevrimiçi reklamlarda en büyük güç olabilecek Facebook, siyasi reklamlarla ilgili tartışmalı politikalarını değiştirmeyeceğini söylüyor. “Facebook bu reklamları yayınlamaya devam edecek, politikacıların reklamlarında yalan söylemelerini engellemeyecek.

Facebook’un hakkındaki bu haber şaşırtıcı değil çünkü Mark Zuckerberg ve şirket yöneticileri siyasi reklamları sınırlamanın sansür anlamına geleceğini ve şirketin politikacıların ve siyasi grupların neredeyse istedikleri her şeyi söylemelerine izin vermek istediğini belirtti. (Nefret söylemi ve zararlı içerikler hariç.)

Ancak eski Facebook güvenlik şefi Alex Stamos da dahil olmak üzere bazı eleştirmenler, şirketin en azından çok küçük Facebook kullanıcı gruplarıyla siyasi mesajların “mikro hedeflemesini” sınırlayacağını umuyordu.

Geçen sonbaharda, Facebook, Elizabeth Warren gibi politikacıların siyasi reklam politikaları hakkında incelemeyle karşı karşıya kaldıkça yöneticiler, mikro hedeflemeye yaklaşımı hakkında çelişkili mesajlar gönderdi. Kasım ayında Code Media konferansında, Facebook reklam patronu Carolyn Everson, şirketin hedefleme sınırlamasını düşünmediğini belirtti. Fakat günler sonra Wall Street Journal, Facebook’un hedeflemeyi aynı anda “birkaç bin” kullanıcıyla sınırlamayı düşündüğünü bildirdi.

vox.com

tr_TRTurkish