Eski Sevgilinizle Arkadaş Mısınız?

Eski sevgililerle arkadaş kalmak çoğu kez zor olabilir. Sadece cinsel hayal kırıklığı ya da kalbin sürekli acımasıyla da değil aynı zamanda duygularını zorlayarak kendine yeni kurban ararken daima gölgeler arasından çıkıp gelen bir eski sevgiliyi de istemeyiz.

Yatağını bir zamanlar sıcak tutan kişiyle iletişimde kalmak, kimseyi öyle şaşılacak kadar olgun biri yapmaz ama kişinin psikopat olduğu anlamına gelebilir. Ya da daha kötüsü bu aşırı narsisizmin belirtisi olabilir…

Evet, psikopatlık testi, artık sadece empatide ne kadar eksik olmaya veya izole biçimde yaşamak için ne kadar ileri gidilebileceğine bağlı değil. Yeni bir rapor gösteriyor ki, ilişki sonrası arkadaşlığını koruyan insanlarda psikopatlık ve narsisizm gibi karanlık kişilik özelliklerinin görülmesi kuvvetle muhtemel.

Oakland Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından yapılan araştırma, eski sevgiliyle hala arkadaş olan kişilerin motivasyonlarına baktı. 861 kişinin ayrılık sonrası ilişkilerinin derinlerine inildi ve araştırmacılar katılımcılara neden eski sevgilileri ile hala arkadaş olduklarını sorusunu yöneltti.

Ayrılık sonrası arkadaşlığı için seks yeteneği dâhil yedi neden ön plana çıktı; kaynakların değiş tokuşu (seks, aşk, konum, para), pratiklik ve sonsuz güven duygusu gibi…

Maalesef, patolojik ve karanlık kişilikleri olan birileriyle bağlantıda kalmak için belirtilen pratik ve seksüel sebeplerin çiftlerin bir zamanlar âşık olmasıyla hiçbir alakası yok. Kısacası: onlar sadece ilişkinin bitiminde sonra daha fazla kazanmak istiyor. Garip…

Araştırmacılar raporun sonuna bulgularının sonucunu yazdı:

“Karanlık kişilik ölçümlemesinde yüksek skora sahip bireyler stratejik amaçlar için arkadaş seçme eğilimindedirler.”

“Bu nedenle, bu özelliklerin olası olması, faydacı ya da araçsal nedenlerle dostluklara değer verilmesiyle bağlantılı olacaktır, cinsel erişimi sağlamak gibi.”

“Bu araştırma, ilişki sonrası arkadaşlıkların, arzulanan kaynakların karşılıklı olarak paylaşımına izin vermeye devam ettiği sürece işlevsel olarak benzer olduğunu öne sürer.”

Eski sevgililerle hala arkadaş mıyız? Bağları koparma zamanı gelmiş olabilir…

tr_TRTurkish