Dünyayı Değiştiren 10 Olay

Gezegenimiz 5,4 milyon yaşında, insanlığın işgali ise sadece 200 bin yıl. Dünyanın yaşına göre hiç de uzun bir zaman değil ama insan ırkı olarak sahneye çıktığımızdan beri bunu değiştirmek için oldukça önemli bazı şeyler yaptık. Listedeki dünyayı bildiğimiz haline dönüştüren 10 olay, son 120 yılda gerçekleşti

 1) Ampul

Thomas Edison 1879 yılında ampulü icat etti. Bu, gaz lambaları ve mum yerine dünya üzerine yepyeni bir ışık yaydı. İnsanlık karanlığın dışına çıktı.

source

2) Uçak

Wright kardeşler 1903 yılında uçağı icat etti ve ilk uçuşu yaptı. Her seferde yalnızca tek kişi uçabiliyordu. Geçen yıl 221,6 milyon insan uçaklarla seyahat etti. Siz de onlardan biri miydiniz?

source

 3) Model-T

Henry Ford 1908 yılında Model-T’yi halka arz etti. Aracın fiyat etiketinde 905 dolar yazıyordu. Geçen yıl otomotiv sektörü 67,53 milyon araç üretti. Ürünün o olmadan yaşayamayacakmışız gibi düşündürdüğü bir meta haline gelmesinin sayısal kanıtı.

 4) Elektro Gitar

Les Paul, 1940 yılında ilk solid-body elektrik gitarı icat etti. Lakabı “The Log” olan gitar müziğin soundunu tamamen değiştirdiği biliyoruz. Bu enstrüman olmadan blues, rock’n roll ve sevdiğimiz birçok tür asla yaratılamaz ya da gelişip, büyüyemezdi.

 5) Atom Bombası

Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan bomba 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinde etken oldu. O zamandan beri dünya kitle imha silahlarının benzer saldırılarıyla ilgili korku ve paranoya yaşıyor. Var denilen yerlerde bulunamamış olsa da.

 6) AIDS

AIDS 1982 yılında halkın dikkatini çekti. Keşfedildiğinden beri, dünya genelinde yaklaşık 36 milyon insanın ölümüne sebep oldu. Şimdilerde eskisi kadar gündemde olmasa da insan yaşamını tehdit etmeye devam ediyor.

 7) Berlin Duvarı’nın Yıkılışı

Berlin Duvarı 1989 yılının Kasım ayında yıkıldı. Duvarın yıkılışı bazı “baskılara” son verdi ve bölünmüş ülkenin yeniden birleşmesini sağladı. Doğru Avrupa’nın yapısı bu olayın ardından önemli şekilde değişti.

8) WWW

İnternet 1989 yılında Tim Berbers-Lee adlı İngiliz bir bilgisayar bilimcisi tarafında yaratıldı. Hepimiz için tam bir bağımlılık haline geldiğinden İnsanların çoğu internetsiz yaşamı hayal bile edemiyor.

9) 11Eylül 2001

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan terörist saldırı karşısında dünya tamamen durdu, yıkım ve vahşete şaşkınlık ve korkuyla bakakaldık. Saldırıda 2977 insan öldü. İki uçak kaçırıldı ve birçok insan hayatından oldu. Çoğumuz o üzücü günde olanları duyunca/görünce, o an nerede olduğumuzu, ne yaptığımız hala çok iyi hatırlıyoruz.

10) Sosyal Medya

Sosyal medya her yerde. Kabaca 17 milyon Facebook kullancısı, 25 milyon Twitter hesabı ve 40 bin aktif blog mevcut. Şans eseri bu içeriği okuyan hemen herkesin de söz konusu platformlardan en az birinde bir hesabı vardır. Bu yüzden okuduktan sonra bize bir “beğeni” verdiğinize emin olun.

Yukarıda okuduklarınız dünyayı değiştiren ve şekil veren başlıca olaylardan bazıları. İnsanlar evrim geçirmeye devam ettikçe eylemleri de dünyayı değiştirmeye devam edecek. Bir sonraki yüzyılın ne getireceği belli mi? Hatta yarının…

Rocco Marinelli

buns4.ozock.com

 

tr_TRTurkish