Dünyanın neresinde ne kadar bahşiş bırakılır sorusuna cevap veren harita

Bir Japon garsona bahşiş verdiğinizde onlar bunu hakaret olarak göreceklerdir. Bir Amerikalı garsona bahşiş vermediğinizde de sonuç aynı olur. Fatura toplamının üstünde ödenen tutar, genellikle doğrudan restoran ve bar personeline, taksi şoförlerine, otel çalışanlarına ve diğer hizmet personeline ödenen bir armağandır. Esas itibariyle sunulan hizmetlerin kalitesini takdir etme maksadıyla gönüllü olarak yapılan bu hareket, bazı ülkelerde alışkanlık ve hatta ve hatta beklenti haline gelmiştir. Kimilerinde de hoş görülmemektedir.

Peki nerelerde, ne kadar bahşiş ödeyeceğiz? Başlıkta sözü geçen harita sizi bu dertten kurtarıyor.

 

Mor: Bahşiş vermeyin – insanlara hakaret etme riski var. Japonya, Güney Kore, Gürcistan ve İzlanda’da durum böyle.

Açık mavi: Bahşiş vermeyin – insanları şaşkına çevirirsiniz. Parayı geri vermeye çalışırlar, bu da utanç verici bir durum yaratır. Bu durumla Peru, Bolivya, İspanya, Kazakistan, Moğolistan ve Tayland’da karşılaşabilirsiniz.

Koyu mavi: Bahşiş vermeyin – böyle bir beklenti yok. Ancak verirseniz, insanlar şaşırmış gibi yapar veya en iyi ihtimalle tepki vermez. Çin, İran, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, İsviçre, Hırvatistan, Makedonya, Brezilya ve Paraguay’da durum böyle.

Açık yeşil: Fatura miktarını yuvarlamak küçük bir bahşiş bırakmak için güzel bir yol olarak görülür, ancak bu bir beklenti değil. İrlanda, İngiltere, Portekiz, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna ve İsveç’te durum bu.

Koyu yeşil: Fatura tutarının yuvarlanması Fransa, İtalya, Macaristan, Yunanistan ve Letonya’da beklenen bir davranış.

Açık sarı:% 5 – 10 arası bir bahşiş bırakabilirsiniz, ancak beklenti yok. Ekvator, Arjantin, Avusturya, Arnavutluk, Türkiye ve Hindistan’da böyle yapılıyor.

Koyu sarı: Slovenya, Romanya, Litvanya ve Rusya’da% 5-10 arası bahşiş beklenir.

Açık turuncu: Bir ipucu bırakacaksanız bu % 10 civarında olmalı. Fakat mecbur hissetmeyin. Kolombiya, Slovakya ve Estonya’da durum böyle.

Koyu turuncu: Küba, Uruguay ve Bulgaristan’da %10 bahşiş bırakın.

Pembe: Bırakılan bahşiş % 10-15 civarında olmalı, ancak Sırbistan’da beklenti durumu yok.

Kırmızı: Kanada, Meksika, Şili, Polonya, Ukrayna, Mısır ve Ermenistan’da % 10-15 civarında bir bahşiş bırakın.

Koyu kırmızı: Amerika Birleşik Devletleri’nde beklenen bahşiş oranı % 15-20 arasında.

bigthink.com

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish