Dünyanın ilk ev bilgisayarı temizlik sırasında Londra’da bir evden çıktı

Teknoloji meraklıları ve tarih meraklıları bir sürprizle karşı karşıya.

Dünyanın ilk gerçek mikro bilgisayarı olan ikonik bir bilgi işlem parçası, geçtiğimiz günlerde Kingston Üniversitesi’nin bir sergisinde görüldü.

Just Clear şirketinin Londra’daki bir evde yaptığı temizlik sırasında bir değil iki adet mikro bilgisayar bulundu. Bu şaşırtıcı çünkü bu bebekler Britanya’da popüler değildi.

İlk bilgisayarlar konusunda uzman olan Kingston Üniversitesi’nde kıdemli öğretim görevlisi Paul Neve, “Kingston Üniversitesi’nde iki Q1’in (dünyanın en eski mikrobilgisayarları) yer alması gerçek bir avantaj” dedi.

Q1’ler 1972’de piyasaya sürüldüğünde çok popülerdi ve günümüzün bilgisayar dünyasını şekillendirmede büyük bir rol oynadı. Bugün bu bilgisayarlardan yalnızca üçünün var olduğu biliniyor ve bunlardan ikisi, temizlik sırasında kutuların altında gömülü olarak bulundu.

Birkaç gün önce, 1970’lerden, 1980’lerden ve 1990’lardan kalma 60’ın üzerinde eski bilgisayar arasında yer alan Q1, kendine özgü turuncu ekranı ve daktilo benzeri görünümüyle, 2017’de düzenlenen ‘Her Şey Cihazını Yaratmak’ başlıklı sergiye katılmıştı.

Q1 ticari olarak ilk çıkışını Aralık 1972’de ABD’de Q1 Corporation’ın bayrağı altında yaptı. Daniel Alroy, ekranı ve klavyesiyle ilk eksiksiz mikro bilgisayar sistemini yaratarak tarih yazan New York merkezli Q1 Corporation’ın sahibiydi.

Intel 8008 işlemci, Intel Corporation tarafından geliştirilen en eski mikroişlemcilerden biriydi. Nisan 1972’de tanıtılan bu 8 bitlik bir mikroişlemciydi ve türünün ilk örneklerinden biriydi.

8008’in saat hızı 200 kHz’di ve saniyede yaklaşık 60.000 talimat yürütebiliyordu. Günümüzün işlemcileri, Intel 8008’in 200 kHz’ine kıyasla GHz cinsinden ölçülen çok daha yüksek saat hızlarında (saniyede milyarlarca döngü) çalışıyor.

8 bitlik bir işlemci olarak verileri 8 bitlik parçalar halinde işler. Buna karşılık modern işlemciler, genellikle 64 bit veya daha fazla olmak üzere çok daha geniş veri yollarına sahiptir ve bu onların daha büyük miktardaki verileri aynı anda işlemesine ve daha karmaşık hesaplamalar yapmasına olanak tanır.

Modern standartlarla karşılaştırıldığında sınırlı bilgi işlem gücüne sahip olmasına rağmen Intel 8008, piyasaya sürüldüğünde çığır açıcıydı. İlk kişisel bilgisayarlar, hesap makineleri ve endüstriyel kontrol sistemleri dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanıldı.

Neve “1970’li ve 1980’li yıllardaki ilk öncüler, günümüzün her şey cihazının, yani artık günlük yaşamın her yerinde bulunan modern bilgisayarın temelini attılar. İşimiz, iletişimimiz, üretkenliğimiz ve eğlencemiz için bilgisayarlara güveniyoruz, ancak ilk çığır açanlar olmasaydı bunların hiçbiri var olamazdı. Q1 Corporation, Sinclair ve Acorn olmasaydı PC’ler, Mac’ler, Apple veya Android telefonlar olmazdı” dedi.

8008 işlemci mikroişlemci teknolojisindeki sonraki gelişmelerin yolunu açarak sonraki yıllarda daha güçlü ve çok yönlü çiplerin ortaya çıkmasına yol açtı. 1977’de Q1 Corporation, Hollanda, Almanya, Danimarka ve İsveç gibi ülkelerde Avrupa çapında popüler hale gelen Q1 Lite adlı güncellenmiş bir sürümü de yayınladı.

interestingengineering

tr_TRTurkish