Dünyanın ilginç mağaraları

Mağaralar binlerce yıl önce belki de atalarımıza ev sahipliği yapmış bir barınma alanıydı. Elbette bu mağaralarda yalnızca insanlar yaşamadı, birçok hayvan da hayata tutunabilmek için mağaraları kendine mesken olarak seçti. Ya da hiçbir canlı oralarda yaşamadı. Ama kimi mağaraların içindeki yaşam kalıntıları kimi mağaraların ise oluşum aşaması ve yapısı gerçekten fazlasıyla ilgi çekiçi olabiliyor. İşte o mağaralardan birkaçı.

Lascaux Mağarası, Fransa

Lascaux Mağarası 600’ün üstünde resme ev sahipliği yapan bir mağara. Bu resimler iç duvarlarda ve tavanlarda bulunuyor; üst paleolitik dönemin faunasına dair birçok bilgiler veriyor. Mağarada bulunan resimlerinse günümüzden 17.000 yıl önceye tarihlendiği bilinmektedir.

lascaux mağarası ile ilgili görsel sonucu"

Son Doong Mağarası, Vietnam

Dünyanın en büyük mağarası konumunda bulunun Son Doong Mağarası, Milli park olan Quang Binh’te bulunuyor ve her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Tahminlere göre 2.5 milyon yaşında olan mağara içerisinde 200 metre derinliğinde bir göle ev sahipliği yapıyor. Şu ana dek yaklaşık 9-10 km’lik bir alanı keşfedilen mağaranın yüksekliği 200 metre.

Jeita Grotto Mağarası, Lübnan

Nahr el-Kalb Vadisi’nde yer alan bu mağara, ülkenin iç savaş dönemlerinde mühimmatları saklamak amacıyla kullanılmış bir mağara. İçerisinde yer alan kayalar, sarkıt ve dikitlerin ilginç şekilleri ise ziyaterçiler için oldukça ilgi çekici. Mağaranın üst kısmında bulunan dikitler dünyanın en büyük dikitleri olma unvanını taşıyorlar.

Jeita Grotto Mağarası, Lübnan ile ilgili görsel sonucu"

Fingal Mağarası, İskoçya

Fingal Mağarası ismini heybetleriyle bilinen Viking’lerden alıyor. Mağaranın için altıgen sütunlarla kaplı ve bu sütunların hammaddesi bazalt. Volkanik lavların şekillendirmesiyle 60 milyon yıl önce oluşan mağara, Staffa Adası üzerinde yer alıyor.

fingal mağarası ile ilgili görsel sonucu"

Herkül Mağarası, Fas

Afrika’nın en büyük mağarası unvanını taşıyan bu mağaranın yer seviyesinin 30 metre altında heykeller ve birçok çeşit eşyalar bulunmuştu. Mağaranın ismi ise mağara ağzının ünlü mitolojik kahraman Herkül tarafından açıldığı hikayesinden geliyor. Mağaranın ağzı ise çok ilginçtir ki Afrika kıtasına benziyor.

herkül mağarası ile ilgili görsel sonucu"

Batu Mağarası, Malezya

Batu Mağarası Hinduların kutsal saydığı bir yer. Dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak bilenen mağara kompleksi, yer seviyesinden 100 metre yukarıda bulunuyor. Mağaranın en popüler kısmı Temple Cave en çok ziyaretçi alan kısım özelliği taşıyor ve Hindu efsaneleriyle ilgili süslemeleri barındırıyor. Mağaranın önündeyse 43 metre yükseklikteki altınla kaplanmış bir heykel bulunuyor.

batu mağarası ile ilgili görsel sonucu"

tr_TRTurkish