Dünyanın en güzel manzaralarından biri: Bonneville Tuz Düzlükleri

Yaklaşık 30.000 yıl önce Batı Utah’ın büyük bir kısmı Bonneville Gölü olarak bilinen devasa bir gölle kaplıydı. Yüzyıllar boyunca Bonneville Gölü önemli ölçüde küçüldü. Bugün, Bonneville Gölü’nün Bonneville Tuz Düzlükleri olarak bilinen eski göl yatağının bir kısmı, sayısız yarışçının yeni kara hız rekorları kırmak için deneme yaptığı kalın bir tuz tabakasıyla kaplı. Bonneville Tuz Düzlükleri aynı zamanda ışıltılı bir tuz tabakasından yansıyan canlı pembe ve altın rengi gün doğumunun unutulmaz bir fotoğrafını arayan film ekipleri ve fotoğrafçılar için de popüler bir mekan.

Bonneville Tuz Düzlükleri, Oquirrh Dağları tarafından çevrelenen, karayla çevrili tuzlu bir göl olan Büyük Tuz Gölü’nün bitişiğindedir. Büyük Tuz Gölü’nün tuzluluk oranı %12 olduğundan yüzmek kolaydır.

Bonneville Tuz Düzlükleri en çok, her yaz arabaların, kamyonların ve motosikletlerin karadaki hız rekorlarını kırmak amacıyla yarıştığı tuz düzlüklerinde kurulan bir yarış pisti olan Bonneville Yarış Pisti ile ünlü. Hız Haftası, Hız Dünyası ve Dünya Finalleri de dahil olmak üzere her sezon çeşitli yarışlar düzenleniyor.

Ziyaretçiler, tuz düzlüklerinde bir yarış, film projesi veya başka bir etkinliğin planlanmaması koşuluyla, mevcut kara hız rekorunu kırmak amacıyla Bonneville Yarış Pisti’nde kendi motorlu araçlarını kullanabilirler. Tuz düzlüklerinde bir tur attıktan sonra aracı hortumla yıkamak şart; çünkü tuz son derece aşındırıcı ve zamanında çıkarılmazsa boyanın parçalanmasına veya paslanmasına neden olabilir.

depositphotos.com

KAPAK GÖRSELİ: depositphotos.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish