Dujiangyan’dan açılan yeni kütüphane tasarımıyla hayran bırakıyor

Şanghay merkezli mimarlık firması x + living, bu kez Çin’in güney batısındaki Dujiangyan şehrinde bulunan bir kitapçı tasarımını tanıttı. Aynalı tavanları ve yüksek kavisli kitap raflarıyla yeni mağaza, edebiyatın ve kültürel mirasın harikulade dünyasını keşfedebileceğiniz eşsiz, büyüleyici bir ortam yaratıyor.

Resim

x + living ile cam perdeli kapıyı açıp kitapçıya girdikten sonra, doğal ceviz rengiyle C şeklindeki eşsiz kitaplıklar içeride ziyaretçileri karşılıyor.

Resim

Kitaplık duvarları arasındaki dolambaçlı yoldan yürürken, aniden çocukların okuma alanı beliriyor. “Rastgele” ve “düzensiz” yeşil bambu unsurlar eğlenceli ve göz alıcı bir ortam oluşturmak için kitap raflarına dönüştürülmüş ve panda illüstrasyonlarıyla süslenmiş. Renkli minderler çocuklar için rahat ve rüya gibi bir okuma atmosferi yaratmak için küçük ‘tepeler’ oluşturacak şekilde üst üste dizilmiş.

Resim

Tasarım, x + living’in imza özelliği içeriyor: genel olarak açık, yüksek bir iç mekan oluştururken alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olan unsurlar kullanmak. Aynalı tavanlar, siyah çiniyle kaplı döşemeyi yansıtıyor, kitap masalarının sessiz bir gölde yüzen tekneler gibi görünmesini sağlıyor. Tüm yapı, hava ister yağmurlu, ister rüzgarlı, ister sisli olsun, meteorolojik değişikliklerinin dinamik estetiğini tasvir etmeyi amaçlıyor. Dujiangyan’ın güzel manzarası kitapçıda canlı bir şekilde mevcut gibi görünüyor. Tasarımcılar, dağların ve nehirlerin muhteşem ruhunu iç mekana aktararak okuyuculara doğaya duyulan hayranlığı ifade eden zarif ve güçlü sanatsal manzara sunuyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

designyoutrust.com

tr_TRTurkish