Doğum İzninde İleri Bir Adım da Spotify’dan

Müzik servisi Spotify, 19 Kasım 2015 günü yaptığı açıklamayla, çalışanlarının ebeveyn olduklarında kesintisiz 6 ay ücretli izin kullanabileceğini duyurdu.

İsveç’te kurulan, Meksika, Japonya, Brezilya, Fransa, ABD gibi ülkeler de dâhil olmak üzere dünyanın her yerinde ofisleri bulunan Spotify’ın insan kaynakları müdürü Katerina Berg, bu uygulamanın tüm ülkelerdeki çalışanları için geçerli olacağını belirtti. Berg, bu kararın şirket olarak kim olduklarının tanımı olduğunu söylerken, sağlıklı bir iş/aile dengesi, cinsiyet eşitliği ve her ebeveyn için hayatındaki insanlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsat vermenin önemi de değindi.

Yeni uygulamaya göre çalışanlar izinlerini bölebiliyor ve çocuklarının üçüncü doğum gününden önce herhangi bir zamanda kullanabiliyorlar. Ayrıca anne ve babalar bu haktan eşit olarak faydalanmaya teşvik ediliyor. Aileler işe döndüğünde ise şirket, ilk bir ayda esnek çalışma saatleriyle part-time olarak evden çalışmalarına izin verecek.

Spotify, doğum izni ile ilgili hakları genişleten son teknoloji devi oldu

Amazon bu ay babalara ücretli izin vermeye başlarken, Intel de bu yılın başından beri ücretli “Aile Bağı İzni” ile çalışanlarına müjde verdi. Ağustos ayında ise Netflix çalışanlarına bir yıl ücretli doğum izni vermişti.

ABD’nin çalışanlarına ücretli doğum izni verme zorunluluğu olmayan yegâne sanayileşmiş ülke olması sebebiyle bu karar Amerikalı çalışanlar açısından özellikle önemli.

What's your reaction?

tr_TRTurkish