Çorak kumsalda bir gemi mezarlığı: “Cemitério de Navios”

Luanda’nın (Angola) kuzeyine 30 dakikalık bir araba yolculuğu sizi başka bir dünyaya götürür: Kıyıda ya da kıyıya yakın yerlerde 50 kadar gemi enkazı bulunan çorak bir sahil.

Kıyamet sonrası Hollywood gerilim filminin setinde olmak gibi görünen sahildeki gemilerin bir kısmı gelgitte onlara ulaşabileceğiniz kadar yakın, diğerleri ise okyanus yüzeyinde paslanmış bir direk ya da köprüden ibaret.

Bu yer SãoTiago Plajı olarak biliniyor. Ancak yerliler buraya Cemitério de Navios, yani gemi mezarlığı diyorlar. Bazılarıysa oradaki en büyük gemilerden biri olan Karl Marx’tan dolayı “Marx Plajı” olarak adlandırmayı sever.

São Tiago Plajı’ndaki gemi mezarlığının arka planında birçok hikâye var. Bazıları, Luanda Limanı’nın inşasından önce, Santiago Beach’in okyanusa giden yük gemilerinin yükü boşaltacağı yer olduğunu söylüyor. Bu anlatıma göre, söz konusu mevki ideal değildi ve fırtınalar yüzünden birçok gemi karaya oturdu. 2002’de Angola İç Savaşı sona erdikten sonra Luanda Limanı açıldığında, karaya çıkan gemiler terk edildi.

Buranın 1960’lardan bu yana belirlenmiş bir gemi mezarlığı olduğunu söyleyenler de var. Hasar görmüş ya da terkedilmiş gemiler, ıssız bir kumsal şeridine çekilerek paslanmaya bırakıldı. Bölge halkına göre, SãoTiago Plajı’ndaki bazı gemiler savaş sırasında hasar gördü.

Her iki durumda da, São Tiago Plajı’ndaki gemiler kasıtlı olarak oraya konuldu ya da bırakıldı.

tüm fotoğraflar: https://evilgeniuspub.wixsite.com/evilgenius

atlasobscura.org

What's your reaction?

tr_TRTurkish