Tamamen Çocukların Küratörlüğünde Gerçekleşen Sergi

“Anything Goes” altı ayda ve 69 çocuğun yaratımıyla gerçekleşti.

Müze küratörü terimi, kültürel kurumlarda binlerce saat deneyimi ve birden fazla diplomaya sahip bir profesyonelliği akla getiriyor. Ancak, Varşova’daki Ulusal Müze içinde yeni bir müze bunu değiştirebilir. Bu yeni müze, yaşları 6 ila 14 arasında değişen çocukların küratörlüğünde gerçekleşti. “Anything Goes” temalı sergi, çocukları devasa bir müzenin içine salıverdiğinizde onların neler yapabileceğini gösteriyor.

Projeye dâhil olan 69 şanslı çocuk, müzenin halka açık çağrısının sona ermesinden sonra ilk gelenler ve ilk başvuranlar uygulamasına dayalı olarak seçildi. Çocuklar, sergiye her hafta 4 saat harcadılar, bir temaya dayalı olarak ilerlediler ve sergi tasarımından, sesli rehber ve promosyon ürünlerine kadar her şey üzerinde çalıştılar.

Bir açıklamada, antik ve modern sanatta geniş koleksiyonu ile tanınan müzenin geniş deposundan çocuklar tarafından seçilen eserlerin daha önce sergilenmediği yazıyor. Yazıda çocukların bulduğu eserlerin müzenin deposundan kurtarıldığı da belirtiliyor. Çocukların onları seçip sergilemesi konusunda sonsuz özgürlükleri vardı, sergiler onların tuhaf ve bazen ilginç şekilleri birleştirerek tasarladığı objelerle gerçekleşti.

Bu özgürlük hissi serginin kendisinde de ortaya çıktı. Tüm müze personeli de çocuklara destek için yönlendirildi. “Anything Goes” 6 aşamadan oluşuyor: 20. yüzyıl sanatı ve mumyalarla sunulan hayvanlara tamamen sadık bir orman; “Minatorun Dansı,” efsanenin çocukların ürettiği bir yorumunu içeren labirent gibi bölümde;  müzenin en ürkütücü ve rahatsız edici parçaları “Hayalet Oda” denilen bölümde yer alır; “Kahramanı Oynamak” bölümünde 32 çocuk tarafından seçilmiş kahramanlara ve çocuk küratörler tarafından tasarlanmış multimedya çapraz bulmaca görülüyor; “Define” fantastik mücevherleri ve nadir bulunan parçaları bir araya topluyor; ve “Değişimler” sanatla modayı birleştiriyor ve hatta çocukları eski giysileri deneyemeye teşvik ediyor.

Çocukların macera ve eğlence duygusunu yansıtan bu sergi 8 Mayıs’ta son buluyor. Bu proje müze çalışmaları ya da güzel sanatlar alanında derece sahibi yapmayabilir ama yeni koleksiyonlara sıradışı bir perspektiften bakmak ve taze bir duyguyla onları görüntülemek birçok açıdan iyi görünüyor. Belki, gelecekte daha fazla çocuk yerel koleksiyonların sergilenmesi işine dâhil edilebilir ve çocuk küratörler yaşıtlarının müzelere, tarihe ve sanata ilgisini geliştirmek için en iyi fikirlerden biri haline gelebilir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish