Çocuk İşçiliğinin 20. Yüzyılı

Lewis Wickes Hine tarafından çekilen yayınlanmamış fotoğraflar, 20. yüzyılın başlarında çalışan birçok çocuk tarafında tecrübe edilen koşulları gözler önüne seriyor.

Şimdiye kadar bir fotoğraf hayatınızı değiştirdi mi? Eğer öyleyse, dünün çocuk işçileriyle ortak bir şeyiniz var.

20. yüzyılın başlarına dönüldüğünde, Amerikalı çocuk işçilerin halini ortaya çıkaran bir fotoğraf serisi müfettişleri dehşete düşürdü, kamuoyunu ateşledi ve iş hayatında onları korumak için Amerikan yasalarının oluşmasını sağladı. Bu fotoğrafların arkasındaki adamın adı Lewis Wickes Hine’dı ve online gazete Public Domain Review son zamanlarda serinin en güçlü ve yayınlanmamış fotoğraflarını gün yüzüne çıkardı.

Hine aslında bir öğretmendi. İşini bıraktı ve ülkenin dört bir yanını dolaşarak Amerikalı çocuk işçilerin koşullarını kayıt altına alan bir fotoğrafçıya dönüştü. Hine, Ulusal Çocuk İşçi Komitesi için, çocuk işçilerin 5 binden fazla fotoğrafını çekti. Komite, Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk işçiliği yasaları için baskı yapanların en önündeydi ve 1907 yılında tanınmasını sağladı.

1900 yılında, 1.75 milyon çocuk iş gücünün parçasıydı. –Amerika’da işçilerin toplam sayısının tam %6’sı– Amerika’nın sanayi devrimi makinesinin parçası olan çocuklar, korkunç şekilde düşük ücretle ve yaşamlarını tehdit edecek kadar aşırı iş yükü ile çalışıyordu. Neredeyse her pozisyonda çocuk işçiler bulabilirdiniz: Bir sokağın köşesinde ayakkabı boyayan, mağazada mal satan, maden kazan ve fabrikaların tehlikeli ekipmanlarına yakın çalışan çocuklar…

Hine hayatının büyük bölümünü bu çocukların yüzlerini belgelemeye adadı. Fabrikalara sık sık numara yaparak girer, el altından çocuklarla görüşür ve gizlice fotoğraflarını çekerdi. Sonuç olarak onun fotoğrafları, sömürülen çocuk işçilerin gerçeklerini apaçık gösteren anlık özgün çalışmalardı.

Trajik şekilde, Hine yoksulluk içinde öldü ve hayatının sonuna kadar neredeyse tamamen unutuldu. Ama onun çalışmaları bir fark yarattı; Reformcular çocuk işçiliğine karşı bir dava yürütmek ve ilk federal çocuk işçiliği yasalarını geçirmek için onun fotoğraflarını kullandı.

Hine’ın çektiği fotoğraflar hayatı boyunca yayınlanmadı.  Şimdi onlar halka açık hale geldi ve çocuk işçiliğinin unutulmaz yüzünü sürekli hatırlatarak hizmet etmeye devam ediyorlar.

tr_TRTurkish