Chouftouhonna Uluslararası Feminist Sanat Festivali

Tunus’ta feminizm ve kadınlık çok büyük bir anlaşmadır. Sanat kadar büyüktür. Belki de bu yüzden, Tunus Chouf Derneği, Tunus’un ilk Uluslararası Feminist Sanat Festivali’ni yapmaya karar verdi.

Chouftouhonna’nin ilk baskısının geçen yılki başarısı göz önüne alındığında, Festival 15 farklı ülkeden gelen 74 sanatçının eserlerini vurgulayarak, Chouf Derneği Chouftouhonna’nın  ikinci baskısına katılmaları için dünyanın her yerinden kadınlara yeniden çağrı yapıyor. Kadınların kişisel ve birey olarak haklarını destekleyen dernek, tüm sanat ürünlerinin nakliye masraflarını da üstleniyor.

Güzel sanatlar, fotoğraf, sinema, müzik ve çok daha fazlası bu festivalde yer alacak.

Festivalin organizatörü Borchra Triki, Huffington Post Tunus’la yaptığı söyleşide, festivalinin amacının kadınlara özgür bir sanatlar ifade alanı yaratmak olduğunu, söyledi.

Dernek kadınları hedeflemelerinin sebebi,  bugün kendisini ifade etmeye çalışan birçok kadının sosyal bariyerler ve baskılarla karşı karşıya olmalarını fark etmeleri. Bu festival kendi içinde ister ressam, ister sinemacı ya da ister farklı bir sanat dalından kadınların çalışmalarını sergileme şansı elde etmesi için gereken araçları sağlayacak. Etkinlik Mayıs 2016’da gerçekleşecek ve katılım için son tarih 15 Mart.

Harika kadınlar, kendileri gibi artistik yeteneklere sahip diğer kadınlarla da tanışma imkânı bulacak. Bir arada olmak onlara kendilerini daha güçlü hissettirecek ve kendini ifade etmek için bir kez bile olsa şans verecek.

Chouftouhonna’nın dediği gibi “ Yaşasın Sanat ve Feminizm.”

Bu yılki festivalle ilgili daha çok bilgi almak için Chouftouhanna’nın Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish