Çevreci Sanat: Sailor – Coast Design

Land art, 1960’ların sonunda ABD’de ortaya çıkmış, 1970’lerde ise tüm batı ülkelerini etkilemiş bir sanat türü. Türkçe karşılığı arazi sanatı.  ‘Sanat doğa içindir’ düşüncesi ile doğadan aldığını doğaya katmayı amaçlayan Land art sanatının malzemesi taş, toprak ve birçok doğal malzeme.

Şinasi Yelkenci, Amasralı bir doğa aşığı. İlaç sektöründe özel bir firmada çalışan Yelkenci’nin çocukluğu ve gençliği Amasra’da denizle iç içe geçti. 23 yıldır İstanbul’da yaşıyor ancak memleket ve deniz sevgisiyle doğadan kopmadı.

Yelkenci, 2 yıldır sahillerde topladığı çöplerle çevre kirliliği hakkında mesajlar vermek için uğraşırken yapmaya başladığı tasarımların birer land art ürünü olduğunu bilmiyordu ancak üretimleri onu doğaya ve sanata daha güçlü bir sevgiyle bağladı. Denizden gelen ve denize ait olanlarla yaptığı tasarımlar gün geçtikçe Yelkenci’ye önemli bir takipçi kitlesi kazandırdı.

Burgazada’da çalışmalarına devam eden Yelkenci, üretimlerini Facebook’taki Sailor-Coast Design adlı sayfasında paylaşıyor.

Video Röportaj: Nesil Arıyürek

Fotoğraflar: Sailor – Coast Design

What's your reaction?

tr_TRTurkish