Bu ücretsiz teknoloji, sanatçıların çalışmalarının yapay zekayı eğitmek için kullanılmasına engel oluyor

Yapay zekanın yükselişiyle birlikte sanatçıların çalışmalarını teknolojiyi eğitmek için kullanılan veri kümelerinden koruma ihtiyacı da arttı. Midjourney’yi eğitmek için kullanılan 16 bin sanatçının yer aldığı listenin sızdırılmasıyla birlikte sanatçılar, sanatlarını korumanın yolları konusunda büyük bir tepki gösterdi. Yakın zamana kadar en popüler yöntem, görüntüleri bozarak veri kümesini mahvetmekti. Ancak artık Kin.art sayesinde yaratıcılar, çalışmalarının hiçbir zaman yapay zeka eğitim setlerine girmemesini sağlayabiliyor.

Kin.art, sanatçıların tüm çalışma envanteri için koruma sağlayan yenilikçi bir portföy platformu. Peki nasıl çalışıyor?

“Yapay zeka veri kümeleri, yapay zekayı görüntülerin ne olduğu konusunda doğru bir şekilde eğitmek için görüntü ve etiket çiftlerinin birlikte kullanılmasını gerektirdiğinden, belirli bir sanat eseriyle ilişkili görüntüyü veya etiketi bozabilirsek sanat eserinin başarılı bir şekilde işlenmesini engelleyebiliriz. Platformun geliştirilmesine öncülük eden Kin.art CTO’su Flor Ronsmans De Vry şöyle açıklıyor:

“Tam bir sanat eserinin bir yapay zeka veri kümesine hiçbir şekilde eklenmemesini sağlamak için görüntü bölümlemeyi kullanarak ve uygun etiketlerin hiçbir zaman her görüntüyle ilişkilendirilmemesini sağlamak için etiket rastgeleleştirmeyi kullanarak bu girdilerin her ikisini de bozuyoruz. Bu ikili yaklaşım, portföylerini Kin.art’ta sergileyen sanatçıların, çalışmalarının izinsiz yapay zeka eğitiminden tamamen korunmasını garanti ediyor.”

Kin.art: Web sitesi

GÖRSEL: sawitreenan88/123RF

What's your reaction?

tr_TRTurkish