Bu Eleştiriler “Rahatsız” Edebilir

Sanatçıların kendilerini gezegenimizdeki bazı çirkinliklere karşı üretmeye mecbur hissetmesi, birazdan göreceğiniz resimler gibi birçok çalışmanın ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Sosyal meselelere dair sanatçıların fikirlerini cesurca yansıtmaları çok sık görülmese de, son zamanlarda bu tandansın artması umut verici. Müzik endüstrisinde bile bu konularda sesini ve fikrini kitlelere duyurmak isteyen sanatçılar artıyor. Her ne kadar bu bahsettiğimiz sanatçılar hala hayli azınlıkta olsalar da ve seslerini çıkarttıklarında çeşitli engellerle karşılaşsalar da; böyle çalışmalar görmek ilham verici oluyor.

Aşağıdaki çalışmaların bazıları Luis Quiles’e ve Steve Cutts’a ait. Çalışmalarda kadınların nesnelleştirilmesinden savaşa, sosyal medyadan doğal kaynakların kötüye kullanımına, toplumsal algıdan dine kadar geniş bir yelpaze görebiliyoruz.

Bu resimler bazılarınızın pek hoşuna gitmeyebilir; ancak hiç sorun değil. Bunlar gezegenimizin ele alınması gereken bazı yönlerine göndermeler taşıyor. Tavsiyemiz bu çalışmaları incelediğinizde aceleci ve aklen kapalı olmamanız yönünde.  Lütfen sanatın subjektif yorumlamaya çok açık olduğunu ve yalnızca o kişinin dünya görüşünü yansıttığını aklınızda bulundurunuz.

Sosyal medyada ilgi çekme takıntısı

Homofobi

Bir tarafta obezite, diğer tarafta açlık

Dinde kadın üzerindeki baskı

Her şey para için

Kadın sünneti

Bir kez daha…

Cep telefonu takıntılı bir kültür

Bir fırsat aracı olarak para

İtaatkar ve dar görüşlü toplum

Kadının nesnelleştirilmesi

Petrol açlığı

 

*Tasarımları derleyen collective-evolution yukarıdaki bütün çalışmaların kaynağına ulaşamadı, eğer yukarıda bahsedilen sanatçılar dışında burada çalışmasını sergilenen bir sanatçı var ise lütfen bize bildirin.

What's your reaction?

tr_TRTurkish