BLOK art space Çukurcuma 13 Mayıs Pazar günü 12:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık

Sergi: Gizil Görünümler
Sanatçı: Macoto Murayama
Küratör: Cansu Nur Şimşek

2009 yılında Tophane semtinin çevresinde yer alan sanat galerilerinin oluşturduğu Tophane Art Walk organizasyonu Açık Pazar etkinlikleriyle devam ediyor. Bu sene ilki 13 Mayıs Pazar günü yapılacak olan etkinlikle Çukurcuma-Cihangir-Galatasaray rotasındaki on sanat galerisi, saat 12.00-19.00 arası kapılarını ziyaretçilere açık tutacak.

1 Haziran Cuma gününe dek uzatılan Macoto Murayama’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Gizil Görünümler” sanatçının botanik ve teknik sözcüklerinden türettiği bir kelime oyunu olan Botech (Boteknik) kavramı doğrultusunda sanat, bilim ve teknolojinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan yeni görünümlerin peşindedir. Sergiye de adını veren ‘latent imaj’ mantığının bir yansıması olarak Murayama’nın çiçekleri, gözle görülemeyenlerin görünüm kazanma sürecini temsil eder. Doğada olan ama farkına varılamayan her bir detay, saklı yapılar ve mekanikler sanatsal dışavurum süreci aracılığıyla görülebilir hale gelir. Bilimsel illüstrasyon tekniği ile ‘dijital botanik bahçesi’ne dikilen bitkiler, gerçek bir bitkinin neredeyse altı kat büyütülmüş ve diyagram çıkarma (blueprint) yöntemiyle detaylandırılmış halleridir.
*Ayrıca Gizil Görünümler sergisi kapsamında BLOK art space Çukurcuma’da Tokyo’da yaşayan sanatçı Macoto Murayama ile 19 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’da Skype üzerinden bir ‘Sanatçı Konuşması’ etkinliği gerçekleştirilecektir. (Etkinlikte Japonca – Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır.)

https://www.facebook.com/events/191065201534053/

kapak fotoğrafı: Botech Composition I (detay), video: Macoto Murayama

What's your reaction?

tr_TRTurkish