Björk ve Rosalía Yeni Şarkılarında Balık Çiftliklerini Protesto Ediyor

Björk yeni bir şarkı için Rosalía ile iş birliği yaptı. Şu anda yalnızca YouTube’da “help fight fish farming in iceland” (İzlanda’da balık çiftlikleriyle mücadeleye yardım edin) başlığı altında dinlenebilen şarkının gelirleri İzlanda, Seyðisfjörður Fiyordu’ndaki balık çiftliğine karşı çıkan protestocuların yasal masraflarına aktarılacak.

Bir dakikadan biraz uzun olan parçada Björk ve Rosalía tekrar tekrar “Yapılacak doğru şey bu mu? Bilmiyorum” diyor. YouTube yüklemesinin şarkının tamamı olup olmadığı ya da tamamının bu ay içinde yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz belli değil.

Björk şarkıya eşlik eden bir açıklamada “rosalia ile birlikte söylediğimiz bir şarkıyı sunuyorum. Geliri İzlanda’daki balık çiftliklerine karşı mücadeleye yardım edecek. Ekim ayında çıkacak” dedi. “seyðisfjörður fiyordundaki insanlar ayağa kalktı ve orada başlayan balık çiftçiliğini protesto etti. Şarkının satışlarını onların yasal masraflarına yardımcı olmak için bağışlamak istiyoruz ve umarız başkaları için örnek bir dava olabilir.”

Uzun açıklama şöyle devam ediyor:

İzlanda Avrupa’nın el değmemiş en büyük doğasına sahiptir ve bugün hala yazları dağlarda özgürce dolaşan koyunları vardır Göllerimizde, nehirlerimizde ve fiyortlarımızda özgürce yüzen balıkları vardır.

İzlandalı ve Norveçli iş adamları fiyortlarımızın çoğunda balık çiftlikleri satın almaya başladıklarında büyük bir şok oldu ve bu yaz ana konu olarak gündeme geldi, on yıl boyunca neredeyse hiçbir düzenleme onları durdurmadan bunu nasıl yapabildiklerini anlamıyoruz. Bunun vahşi yaşam üzerinde zaten yıkıcı bir etkisi oldu ve çiftlik balıkları korkunç sağlık koşullarında acı çekiyor ve birçoğu kaçtığı için İzlanda somonunun DNA’sını daha da kötüleştirmeye başladılar ve sonunda yok olmalarına yol açabilirler.

Kuzeyin son yabani somonunu korumak için hala bir şans var. Grubumuz bu iş adamlarına çiftliklerini geri çekmeleri için meydan okumak istiyor! ayrıca doğayı korumak için İzlanda’nın yasal sistemine katı düzenlemeler getirilmesine yardımcı olmak istiyoruz. Ulusun çoğunluğu zaten bizimle aynı fikirde, bu nedenle bu protesto halkın iradesini kural sistemlerimize sokmakla ilgili.”

Björk Bu yılın başlarında, Hollywood String Ensemble ile Coachella performansı öncesinde Shygirl’ün “Woe” şarkısının bir remiksini paylaştı. Rosalía ise en son haziran ayında “TUYA” adlı single’ını yayımladı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Bjork photo by SantiagoFelipe

consequence.net

tr_TRTurkish