Bir Grup İçin Bir Albümden Ötesi: The National’ın Yeni Albümü “First Two Pages of Frankenstein” Yayında

The National’ın dokuzuncu stüdyo albümü “First Two Pages of Frankenstein” 4AD aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Duygusal melodiler ve etkileyici bir anlatımla dinleyiciyi içeriğindeki hikayelere çekecek albüm, grubun sevilen kataloğunda yepyeni, heyecanlı bir sayfa. Prodüksiyonunu kendilerinin üstlendiği 11 şarkılık albüm, New York’ta Long Pond stüdyolarında kaydedildi.

Şarkıcı Matt Berninger’in yaşadığı yaratıcı çöküş ve onu bu çöküşten çıkaran şeylerden esinlenen albüm, bu yeniden doğuş metaforuyla adeta Mary Shelley’nin Frankenstein romanının sayfaları.

Berninger bir basın açıklamasında “Hiç şarkı sözü veya melodi bulamadığım çok karanlık bir noktadaydım ve bu dönem bir yıldan fazla sürdü” diyor ve ekliyor, “Bir albüm üzerinde çalışırken her zaman endişeli olmamıza ve epeyce tartışmamıza rağmen, ilk kez bu, belki de her şeyin gerçekten sona ermiş gibi hissettirdiği zamandı.”

Gitarist/piyanist Bryce Dessner “Dağılmak yerine iyileşmemizi birlikte gerçekleştirdik. Bunun sonucunda vardığımız yer hepimize grubun yeni bir dönemi gibi geliyor” diyor. The National’ın özelinde, profesyonel ilişkiler ve ailevi ilişkiler iç içe: Dessner’la grubun bir diğer üyesi Aaron ve basçı Scott Devendorf’la baterist Bryan Devendorf kardeşler. Aaron Dessner, “Benim için bu albümün gücü, özüne aşıladığımız eforun sihirli kazalarla birleştiği anlarda” diyor.

Matt Berninger’in karısı Carin Besser’in depresyonla savaşırken ona “Bu sen değilsin, bu gerçek değil, bu şu anda sadece senin beynin, zihnin senin arkadaşın değil” sözleriyle verdiği tavsiyeden etkilenen “Your Mind Is Not Your Friend”, bir ayrılığın mantıksal sonuçlarına kafa yorarken duyulan nostaljiye bir zamanlar paylaştıkları değerli eşyaları ne yapacaklarını masaya yatıracak kadar net bir derinlik getiren “Eucalyptus”, çok özlediğiniz biriyle paylaştığınız anıların yoğunluğunu çağrıştıran “New Order T-Shirt” ve kendini ifade edememek, dünyanın mevcut korkunçluğunun gürültüsünde boğulurken, en yakınındaki insanlarla istediğiniz gibi iletişim sağlayamamakla ilgili olan “Tropic Morning News” şarkılarıyla tanıtılan albüm, grubun kariyerine bir yıldız daha ekleyecek etkiye sahip.

Albüm aynı zamanda Phoebe Bridgers eşlik ettiği “Your Mind Is Not Your Friend”in yanı sıra Sufjan Stevens’ın yer aldığı “Once Upon A Poolside” ve Taylor Swift katkılarını da içeren “The Alcott” şarkılarıyla da dikkat çekiyor.

tr_TRTurkish