Bill Gates’in desteklediği güneş enerjisi şirketi fosil yakıtların sonunu getirecek teknolojiyi açıkladı

Bill Gates destekli bir girişim olan Heliogen, teknolojisine yapay zekâ desteğini eklemeyi başardı ve yoğunlaştırılmış güneş paneli teknolojisi sayesinde 1000 santigrat derecenin üstünde sıcaklık elde etmeyi başardı.

Bu sistemde, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri kullanılıyor; bir dizi aynanın güneş ışığını sabit bir hedefe yansıtarak ısı elde ediliyor.  Normalde 500 santigrat derecenin biraz üstüne çıkabilen bu sistem, yeniliklerle beraber daha doğru şekilde yansıtılan güneş ışığı sayesinde 1000 santigrat dereceyi aşan sıcaklık değerine ulaşabiliyor.

Şirketin şimdiki hedefi, 1500 santigrat dereceye ulaşmak.

Şu an için çok taze bir teknoloji olan bu sistemin kat ettiği yoldan ötürü şirket yetkilileri çok mutlu. Fakat gündelik hayatta kullanabilmenin de henüz mümkün olmadığı aktarılan diğer bilgiler arasında.

Bill Gates ise konuya dair “CO2 emisyonlarının en az %20’sinden sorumlu olan ilgili endüstri sektörü, bahsi geçen teknoloji sayesinde emisyon değerlerini bir miktar azaltabilse dahi küresel ısınmayla olan mücadelemiz çok daha rahat sürdürülebilir hale gelir.” dedi.

goodnewsnetwork.org

tr_TRTurkish