Beth Gibbons İlk Solo Albümü “Lives Outgrown”u Paylaştı

Portishead solisti Beth Gibbons’ın uzun zamandır beklenen albümü “Lives Outgrown”, Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki Domino Record Co. aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

En son Portishead projesinden 16 yıl sonra gelen “Lives Outgrown”, doğa, yıkım, umut ve korku temalarına kafa yoran, varoluşsal ve geniş kapsamlı bir çalışma. Gibbons, Lives Outgrown’ı “bugüne kadarki en kişisel çalışması” olarak tanımlıyor ve projeyi “çok sayıda veda” ile dolu olarak nitelendiriyor.

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan şarkılar “Reaching Out” ve ilk single “Floating on a Moment” ile albümün ilk ipuçları paylaşılmıştı.

Son on yılda yazılan şarkıları içeren albümün prodüktörlüğünü James Ford (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party ile çalışmalarıyla da tanınan James Ford ve Beth Gibbons üstleniyor. Ek prodüksiyon ise Talk Talk davulcusu Lee Harris’e ait.

Gibbons albümle ilgili olarak şu detaylara değiniyor: “Gençken sonunu asla bilemezsiniz. Nasıl sonuçlanacağını bilemezsiniz. ‘Bunun ötesine geçeceğiz’ diye düşünürsünüz. Her şey daha iyi olacak’ diye düşünürsünüz. Bazı sonları hazmetmek zordur.”

Ayrıca Gibbons “Umutsuz bir hayatın nasıl bir şey olduğunu fark ettim ve bu hiç hissetmediğim bir üzüntü oldu. Daha önce geleceğimi değiştirme yeteneğim vardı ama vücudunuzla karşı karşıya geldiğinizde ona istemediği bir şeyi yaptıramazsınız,” diyerek albümün arkasındaki ilhamı anlatıyor.

Şarkılar anneliğe, kaygıya, menopoza (Beth bunu çeşitli şekillerde “büyük bir denetim” ve “dizlerinizin bağını çözen büyük bir çöküş” olarak tanımlıyor) ve kaçınılmaz olarak ölümlü olmaya da değiniyor.

Gibbons daha önce bir çift iş birliği albümü yayımlamıştı. Rustin Man ile 2002 yılında “Out of Season” ve Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası ile 2019 yılında “Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)”. Portishead’in son stüdyo albümü ise 2008 tarihli “Third” olmuştu.

Portishead, 2023’te konser albümleri “Roseland NYC Live”ın 25. yıl dönümü için yeniden düzenlenmiş ve genişletilmiş bir baskısını yayımladı. Mayıs 2022’de, yedi yıl sonra ilk canlı konserleri için yeniden bir araya geldiler. Şimdi Gibbons, 27 Mayıs’ta Paris’te başlayacak olan bir dizi Avrupa konserine hazırlanıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish