‘Bebek Ren Geyiği’ ya da Diğer Gerçek Hikayelerde Netflix Neden Hukuki Sorunlarla Karşı Karşıya Geliyor?

Tatiana Siegel’in Variety’deki yazısından çevrilmiştir.

“Bu gerçek bir hikaye.”

“Bebek Ren Geyiği” böyle başlıyor ve başlangıç jeneriğinde görünen bu beş kelime bir tartışmayı ateşledi. Şimdi, Netflix’in Donny Dunn adında komedyen olma heveslisi hakkındaki hit dizi gerçek hayattaki narin örtülere gizlenmiş insanları tasvir etmesi nedeniyle rahatsız edici bir incelemeyle karşı karşıya.

6 Haziran’da Fiona Harvey, Netflix’e karşı 170 milyon dolarlık bir dava açtı ve dizinin kendisini cinsel tacizci ve iki kez hüküm giymiş, beş yıl hapis cezasına çarptırılmış bir takipçi olarak gösterdiğini iddia etti. (Karakterin adı Martha’ydı ancak hayranlar “Baby Reindeer”ın 11 Nisan’da vizyona girmesinden birkaç gün sonra Harvey’i serinin gerçek hayattaki kötü karakteri olarak tanımladılar ve ona yönelik bir çevrimiçi bir linç gerçekleştirdiler. Mevzubahis davada “Netflix’in yalanlar, görevi kötüye kullanma ve son derece pervasız suiistimal nedeniyle Harvey’in hayatı mahvolmuştur” deniyor. Buna yanıt olarak Netflix, dizinin yaratıcısı, yazarı ve yıldızı Richard Gadd’ın ve onun “hikayesini anlatma hakkının” yanında olduğunu söyledi.

Netflix’in tüm zamanların en çok izlenen dizisi olmaya aday olan Baby Reindeer, aynı zamanda Gadd’ın dizideki gücünü kötüye kullanıp kullanmadığına dair sorularla da karşı karşıya. Harvey’in davasından iki ay önce, trans aktris Reece Lyons, X’te bir Netflix şovunun isimsiz bir erkek yazarının hem onun romantik bir şekilde peşine düştüğünü hem de bir trans aktris için yazdığı rolü öne sürdüğünü paylaştı. Harvey’de olduğu gibi, Gadd da sosyal medyada ve sonraki haberlerde adı açıklanmayan yazar olarak hızla tanındı. Ne Netflix ne de Gadd konuyla ilgilenmedi veya Variety’nin yorum talebine yanıt vermedi.

Bütün bunlar bazı kişilerin merak etmesine neden oldu: Piyasa değeri 283 milyar dolar olan bir şirketin denetim mekanizması neredeydi?

Harvey’in şikayeti, Netflix’i hedef alan ve yayıncının dikkatsiz ve korkakça bir girişimde bulunarak zarar verdiğini söyleyen gerçek kişiler tarafından yapılan son şikayet. Dahası da var.

Mart ayında, Netflix’in, Vanity Fair’in eski fotoğraf editörü Rachel DeLoache Williams’ın 2022 yapımı Inventing Anna dizisinde kötü bir şekilde resmedildiği için yaptığı dava talebi reddedildi ve şu anda keşif aşamasında.

Bir ücret karşılığında orgazm meditasyonu öğreten, artık feshedilmiş olan San Francisco şirketi OneTaste, 2022 yapımı Orgasm Inc. belgeseli nedeniyle Netflix’e hakaret davası açtı. Dava reddedildi ancak şu anda temyizde.

Dansçı Miranda Derrick, Netflix’in “Dancing for the Devil: The 7M TikTok Cult” programının 29 Mayıs’ta yayınlanmasının ardından çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söyledi. Belgesel onu Shekinah Kilisesi’nin beyni yıkanmış bir üyesi olarak tanıtıyor. Bunun tek taraflı bir tasvir olduğunu söylüyor.

Ve yayıncı bir karalama davasının arifesinde, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa da olsa 1 milyon dolarlık bir çek yazmak ve Ava DuVernay’in 2019 sınırlı dizisi “When They See Us”ın bitiş jeneriğinden bir sorumluluk reddi beyanını başlangıcına taşımak zorunda kaldı. (Bu davada yargıç, davacı ve eski New York şehri savcısı Linda Fairstein’ın yer aldığı beş sahnenin gerçekte yalan olduğuna karar verdi.)

OneTaste’in kurucusu Nicole Daedone’u temsil eden avukat Jennifer Bonjean, “Sadece Netflix değil, özellikle Netflix gerçeklerle kesinlikle hızlı ve gevşek oynuyor” diyor. “Bu gösterileri gerçekmiş gibi sunuyorlar. Ve gerçeklerden çok uzaklar. Ve bu süreçte insanlar zarar görüyor.”

Jessica Gunning’in canlandırdığı Martha internet dedektiflerinin ifşa etmeye çalıştığı tek “Bebek Ren Geyiği” karakteri değil. Bir grup da kendini Gadd’ın Donny’sine akıl hocalığı yapan, yardımcısına uyuşturucu verip tecavüz eden TV yazarı Darrien O’Connor’ın maskesini düşürmeye adadı. Hayranlar, O’Connor’a model olduğuna inandıkları “Peep Show” yazarı Sam Bain’i taciz etmeye başladı. “Geçenlerde sosyal medyada ‘Bebek Ren Geyiği’nden Darrien’ olup olmadığımı soran mesajlar aldım. Diziyi izlemediğim için masum sorular gibi göründüler; Bain, Variety’ye “Tecavüzcü olup olmadığımı sorduklarını ancak daha sonra fark ettim, bu iğrenç bir düşünce” dedi. “Fiziksel olarak Darrien’ı oynayan Tom Goodman-Hill’e benzeyebileceğimi ve Richard Gadd ile hiç tanışmadığım için televizyon dizim Baby Reindeer’daki Peep Show’a göndermeler olduğunu anlasam da kategorik ve kesin olarak Darrien gibi bir kişi olmadığımı söyleyebilirim. Aksi yöndeki herhangi bir öneri, internetten beslenen bir yalandır.”

Bain, “gerçek hikaye” şarapnelinin çarptığı kişilerden sadece biri.

Williams’ın avukatı Alexander Rufus-Isaacs “Çevrimiçi mafyayı etkili bir şekilde uyarıyorlar ve onları kötü adam olarak belirledikleri talihsiz kişiye yönlendiriyorlar” diyor. “Ve çevrimiçi mafya gaddar ve yargılayıcıdır ve hiç merhameti yoktur.”

Belgesel drama/belgesel dizisi alanındaki fikir birliği “Bebek Ren Geyiği” konusunda yasal izinlerin yanlış ele alındığı yönünde. Birçoğu, Netflix’in Lyons’un iddialarına ilişkin üçüncü taraf bir soruşturma başlatmamasına da şaşırdı.

X başlığına göre Lyons, Gadd’a “yaklaşan seçmelerle aynı anda çıkmanın birleştirilmesinin akıllıca olmadığını düşündüğünü” söyledi. Ancak Gadd ısrar etti ve dört randevuya çıktılar. Lyons bu rolü alamayınca rol Nava Mau’ya gitti.

Raporlar, Bebek Ren Geyiği yapımcısı Clerkenwell Films’in, Lyons’un paylaşımları kendisine bildirildikten sonra Gadd’ı soruşturup suçtan temize çıkardığını ve Gadd’ın oyuncu seçimi kararlarında son söz hakkına sahip olmadığı konusunda ısrar ettiğini gösteriyor. Ancak prodüksiyona aşina olanlar,Gadd’ın oyuncu kadrosunu mikro düzeyde yönettiğini ve CAA ajanlarının ve Netflix’in Melissa McCarthy’nin Martha rolüne seçilmesi için agresif bir şekilde baskı yapmasının ardından onları kovduğunu söylüyor. (Bilgili bir kaynak, McCarthy’nin bu rol hakkında Gadd’la buluştuğunu ancak sonuçta ilgilenmediğini söylüyor.)

Yine de kimileri Netflix’in şikayetlerle karşılaşmaya diğer dağıtımcılara göre daha önde olamdığını söylüyor. Netflix belgesel dizisi “Harry & Meghan”dan kaynaklanan ve üvey kız kardeşinin açtığı hakaret davasında Meghan Markle’ı temsil eden Kinsella Holley’den Nick Soltman şunları söylüyor: “Bunun Netflix’in özellikle ağır bir suçlu olmasıyla biraz daha az ilgisi olabileceğini düşünüyorum ve Netflix ile ilgili daha pek çok içerik ortaya koyuyor. Bir sayı oyunu olarak Netflix ürünlerinin çokluğu nedeniyle bir Netflix şovunda veya filminde tasvir edilen konuların sayısı artacak.”

Tatiana Siegel’in Variety’deki yazısından çevrilmiştir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish