Bazı Albüm Kapakları #15: Stereophonics “Performance and Cocktails”

Seda Açıkoğlu

Galli grup Stereophonics’in ikinci stüdyo albümü “Performance and Cocktails” Mart 1999’da yayınlandı.

Kapak fotoğrafı, 1998’in sonbaharında, Londra’nın batısında Westway’in altındaki bir futbol sahasında Scarlet Page tarafından çekildi.

Grubun vokalisti ve gitaristi Kelly Jones, Annie Leibovitz’in, 1971 yılında, bir Noel günü Soledad Hapishanesi’nde çektiği fotoğraftan esinlenir. Scarlet Page, bu dramatik sahneyi tasarlar ve çekim, bir saatliğine kiralanmış sahada rekor denilebilecek kısa bir sürede tamamlanır. Ortaya çıkan donuk bakışlı fotoğraf, akılda kalıcı ve esrarengiz bir punctum’a sahiptir.

Fotoğraf : Annie Leibovitz, 1971, Soledad Hapishanesi

Stereophonics’in “Performance and Cocktails” albümü 1999’da listelerde zirveye çıktığında ve Britanya’da reklam panolarına yapıştırıldığında fotoğraftaki çift de milyonlarca kişiye ulaşır.

Fotoğraf : Scarlet Page, 1998

Bazı albüm kapaklarının gizemli yıldızları vardır. Çıktıkları yıldan bugünlere kadar unutulmayan kapak yıldızları, Nirvana’nın yüzen bebeği, The Smashing Pumpkins’in siyam ikizleri, Pink Floyd’un yanan iş adamı, Pulp’ın sarışın modeli gibi özel ve gizemli yıldızları.

İngiliz gazeteci Tony Barrell, ön plandaki kapak yıldızlarını bulmak ve hikâyelerini yazmak için 2007’de kapsamlı bir araştırma yapar ve makalesi 11 Kasım 2007’de Sunday Times’da yayımlanır.

Tonny Barrell, kapak hikâyelerini araştırdığı yazısında, “Bu insanlar, Mona Lisa ve Laughing Cavalier’in modern eşdeğerleridir, görünüşleriyle iyi tanıdığımız, ancak kimlikleri gizemle örtülmüş karakterler.” diye tanımlar.

Kapaktaki kadın modelin adı Lucy Joplin, erkek model ise Kipp Burns. Tony Barrell, genç kadının izini sürüp Londra’nın kuzeyinde ona ulaşır. Lucy Joplin, kendisi ve kapak fotoğrafı hakkında ilk kez konuştuğunu, çekim için nakit 75 sterlin aldığını söyler ve o meşhur bakışlarının ardındaki rock’n’roll sırrını şu cümlelerle aktarır: “O gün, onlara paranın satın alamayacağı bir şey verdim. Erkek arkadaşımla bütün gece absent ve afyon içmiştik, gözlerimdeki o uzak bakış başka türlü elde edilemezdi!”

Fotoğraf : Scarlet Page, 1998

İngiliz fotoğrafçı Scarlet Page, Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page ve Fransız model Charlotte Martin’in kızı. Çocukluğunu ve gençliğini rock’n’roll dünyasının yıldız karakterleriyle bir arada geçirdi. Fotoğraf okuduğu genç yaşlarında yaklaşık 18 ay boyunca müzik endüstrisinin önemli fotoğrafçılarından Ross Halfin’in asistanlığını yapar ve kariyerinin ilk adımlarını 90’lı yılların başında bu şekilde atar. Müzik fotoğrafçısı olmak için yola çıkmadım der ama müzikli bir evde büyümek, müzik dünyasında ona kendisini rahat hissettirmiş.

Scarlet Page, müzik, eğlence, konser, turne ve kulis alemlerinin dışarıdan renkli ve eğlenceli görünen ama içeriden ise sıkı çalışmanın, disiplinin şart ve esas olanın yetenek, üretkenlik ve çalışkanlık olduğunun kanıtıdır âdeta.

Scarlet Page

Stereophonics’in “Performance and Cocktails” albümünün Suudi Arabistan baskısının yeniden tasarlanmış kapağını da şuraya bırakalım.

“Bazı Albüm Kapakları” Instagram hesabı için tıklayınız.

tr_TRTurkish