Bayanlar ve Baylar, The Beatles ABD’de İlk Kez Yayında “I Want To Hold Your Hand”

“I Want To Hold Your Hand”, ABD’de popüler olan ilk The Beatles şarkısıydı.

Washington, DC’deki WWDC Radyosundan James Carroll, 17 Aralık 1963 günü Amerikan radyolarında bir The Beatles kaydı yayımlayan ilk radyocu oluyordu.

Peki ama nasıl?

CBS News’in Londra büro şefi Alexander Kendrick, The Beatles’ın Britanya’daki başarısı hakkında Amerika’da gösterilmek üzere bir haber ve röportaj hazırlar. Kısa versiyonu 22 Kasım’da CBS Morning News programında yayımlanır ancak o akşam yayımlanacak olan daha uzun versiyonu Kennedy suikastı nedeniyle ertelenir.

Haberin beş dakikalık tamamı ise nihayet 10 Aralık’ta gösterilir. İzleyenler arasında Maryland, Silver Spring’den 15 yaşındaki Marsha Albert da vardır ve Albert, Washington, DC merkezli bir radyo istasyonu olan WWDC’de DJ olan Carroll James’e, şovunda Beatles’ı çalması için yalvaran bir mektup yazar.

Bunun üzerine Carroll James, single’ın bir kopyasının İngiltere’den gönderilmesini sağlar (bir anlatıya göre de single’ı İngiltere’den getiren hostes kız arkadaşıydı) ve Albert, ilk yayını sunması için 17 Aralık 1963’te radyoya davet edilir.

Bayanlar ve baylar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez yayında, The Beatles “I Want To Hold Your Hand” şarkısını söylüyor.”

Sonrasında yoğun dinleyici talebi nedeniyle şarkı her gün, her saat çalınmaya başlar.

Oysa şarkı henüz ABD’de resmi olarak yayımlanmamıştır ve başlangıçta dava açmayı düşünen Capitol Records, bu tanıtımdan iyi bir şekilde yararlanabilecekleri sonucuna vararak single’ı planlanandan iki hafta önce piyasaya sürmeye karar verir.

Ve şarkı, 26 Aralık’ta diğer yüzünde yer alan “I Saw Her Standing There” ile birlikte resmi olarak yayına sürülür.

Listelerde giderek yükselen şarkı, 1 Şubat 1964’te 1 numaraya ulaşır. ABD’de piyasaya sürüldüğü ilk 10 günde diğer tüm İngiliz single’larından daha iyi satar ve 12 milyon kopya ile günümüzde dahi Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan The Beatles single’ı olmayı sürdürmektedir.

Grup, ABD’de 1 numara olduklarını öğrendiklerinde bunu çılgınca kutlar ve ilk kez 7 Şubat 1964’te Amerika’ya geldiklerinde havalimanında hayranlarının çığlıklarıyla karşılanırlar.

John Lennon ve Paul McCartney imzalı “I Want To Hold Your Hand” o dönem ABD’deki 1 numaralı şarkıdır ve bir sonraki The Beatles single’ı “She Loves You” onun yerini alana kadar yedi hafta boyunca zirvede kalır,

tr_TRTurkish