Babaların İşe Gidiş Geliş Zamanı Çocuk Davranışında Etkili Oluyor

Hiç kimse uzun bir iş gününün başında ve sonunda arabada uzun süre oturmaktan hoşlanmaz. Araba sürmek bir angaryadır ve genellikle keyifli bir şey değildir. Trafiğin gürültüsünü, size yaşattığı diğer tüm o korkunç şeyleri ve size harcattığı zamanı düşünün. Ama bunun işe gidip gelen insanın canını sıkmak dışında kişinin kendi ve aile sağlığı üzerindeki potansiyel somut etkisini biliyor muyuz?

10 milden fazla yol kat ederek işe gitmek diğer birkaç faktörün yanı sıra yüksek kan şekeri, kolesterol düzeyleri, depresyon riski ve anksiyete ile ilişkili. Uzun, sağlıklı bir yaşam söz konusu olduğunda, yoğun saatlerde direksiyon başında daha az zaman harcamanın olumlu etkisi görülüyor. Aslında, bazı uzmanların 2025 yılında toplumların daha bağlı olacağını söylemesinin nedenlerinden biri de, iş ve ev arasındaki coğrafi uzaklıkların azalması ile birlikte işe gidiş gelişte daha az zaman harcayacak olmamızdır –

Ama maalesef, kötü bir işe gidip geliş deneyimi kişinin kendisinden çok daha fazlasını etkiler. Almanya’da sürücülerle yapılan bir araştırma gösteriyor ki, babaları işe gidiş gelişte uzun zaman harcayan çocuklar diğer yaşıtlarına göre daha fazla duygusal ve sosyal problem yaşıyor. Araştırmacılar, 5-6 yaş arası çocuklarda duygusal ve sosyal iyiliği etkileyen beş faktörü inceleyerek bu bulguya ulaştı. Babaları uzun yolculuk yapan çocuklarda fark edilen problemlerin bazıları duygusal sorunların yanı sıra tuvalet sorununu da içeriyordu.

Peki, bu neden böyle?

Araştırmacılar emin değiller ama işe gidiş geliştin uzun sürmesinin yarattığı stres ve yorgunlukla bağlı olabileceğini öne sürmelerinin yanı sıra evde ebeveynlerden birinin yokluğunun şiddete yönlendirebileceğini ve babayı ya da anneyi dengesiz ebeveynliğe sürükleyebileceğini söylüyor.

Bu araştırmaların tümü kadın-erkek iki ebeveynle de ilişkili görünmektedir, aynı zamanda tek ebeveynin olduğu durumları ya da eşcinsel evliliklerdeki sonuçları görmek de ilginç olacaktır.

Stefani COX

Fotoğraf: Mario Tama / Staff

tr_TRTurkish