Baba Sahne, Haziran 2022’de çok sevilen oyunlarını kendi sahnesinde tiyatroseverlerle buluşturmaya devam ediyor

Baba Sahne, Haziran 2022’de çok sevilen oyunlarını kendi sahnesinde tiyatroseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Yılın en çok konuşulan prodüksiyonlarından “Taxim”in yanı sıra yoğun ilgi gören “Bir Baba Hamlet”, “Don Kişot’um Ben”, Kanlı Komedya ‘Caligula’ ve “Basit Bir Ev Kazası” haziran ayı boyunca sezonun son oyunları için Baba Sahne’de!

“BİR BABA HAMLET” / 3- 4-5-23-24-25 HAZİRAN

Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu’nun birlikte rol aldığı “Bir Baba Hamlet”, dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i şarkılarla, danslara, sürekli değişen bir dekorla ve kılıktan kılığa giren karakterlerle harmanlayıp tepetaklak bir yorumla sahneye taşıyor. İki perdelik oyun, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’inoturduğu “Bir Baba Hamlet”te seyirciler de zaman zaman oyuna dahil oluyor. Baba Sahne’nin kahkaha tufanı yaratan çok ödüllüprodüksiyonu, hiç azalmayan temposuyla seyircileri dolu dolu gülmeye davet ediyor. “Bir Baba Hamlet” 3, 4, 5, 23, 24 ve 25 Haziran’da Baba Sahne izleyicisiyle buluşacak.

“DON KİŞOT’UM BEN” / 10-11-12 HAZİRAN

Baba Sahne’nin çok sevilen bir diğer prodüksiyonu “Don Kişot’um Ben”, delilikte direndiği için bilge olan çılgın asilzade, gezgin şövalye Don Kişot ile silahtarı Sancho Panza’nın şarkılar, kılık değiştirmeler, düellolar ve yel değirmenleriyle bezeli, bol kahkahalı macerası… Ozan Güven’in çılgın asilzade Don Kişot’a, Günay Karacaoğlu’nun ise ondan daha çılgın silahtarı Sancho Panza’ya hayat verdiği oyunda ayrıca; Nazlı Tosunoğlu, Ömür Arpacı, Serhan Ernak, Yüsra Geyik, Dilşad Bozyiğit, Diren Polatoğulları, Enis Aybar, Tuğba Eskicioğlu, Ali Kemal Aydın ve Rifat Durmuş rol alıyor. Cervantes’in ölümsüz eseri “Don Kişot”; Mihail Bulgakov’un, dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen metniyle ve Emrah Eren’in yönetmenliğinde bir defa daha yollara düşüyor. “Don Kişot’um Ben” 10, 11 ve 12 Haziran’da Baba Sahne’de izlenebilir.

KANLI KOMEDYA ‘CALİGULA’ / 1318 HAZİRAN

Dünyaca tanınan Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı Kanlı Komedya ‘Caligula’, Roma İmparatoru Caligula’nın hikâyesi üzerinden, halkın özgürlük ve demokrasi arayışına eleştirel bir yaklaşım sunuyor. Baba Sahne’nin ödüllü prodüksiyonusanata ve edebiyata katkılarıyla olduğu kadar halkına ve çevresine yaşattığı zorbalık, vahşet ve sapkınlıklarıyla da tanınan zorba imparatorun hayatından bir kesiti sahneye taşıyor. Ragıp Yavuz’un yönettiği trajikomik Kanlı Komedya ‘Caligula’ oyununda Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Özkaya ve Pınar Coşkun rol alıyor. Kanlı Komedya ‘Caligula’, 13 ve 18 Haziran tarihlerinde sahnelenecek.

“BASİT BİR EV KAZASI” / 26 HAZİRAN

Günay Karacaoğlu’na, muhteşem performansıyla birçok ödül getiren ve yıllar boyunca kendisiyle özdeşleşip efsaneleşen tek kişilik “Basit Bir Ev Kazası” oyunu, tiyatro severleri “cesur ama ürkek” bir kadın olan Songül’ün kahkaha dolu öyküsüne davet ediyor. Murat İpek’in yazıp yönettiği oyun, Songül’ün, toplumun kendini aşma serüveninden de çok da farklı olmayan kendini aşma serüvenini esprili bir dille sahneye taşıyor. Seyircisini kara mizah bir kahkaha tufanına götüren “Basit Bir Ev Kazası”, 26 Haziran’da Baba Sahne’de izlenebilir.

“TAXİM” / 27-28-29-30 HAZİRAN

Baba Sahne’nin kara komediyle yüksek gerilimin iç içe geçtiği yeni prodüksiyonu “Taxim” ise etkileyici oyunculukları, hayranlık uyandıran dekoru ve hem derin ve karanlık hem de mizah yüklü metniyle büyük beğeni topluyor. Senaryosunu Álex de la Iglesia ve Jorge Guerricaechevarría’nın kaleme aldığı 2017 yapımı İspanyol filmi “El Bar”dan Baba Sahne’nin uyarladığı “Taxim”in metin danışmanlığını Caner Güler ve Ozan Güven üstleniyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’in oturduğu “Taxim”in oyuncu kadrosunda ise Şevket Çoruh, Ozan Güven, Mert Asutay, Nergis Çorakçı, Seçkin Özdemir, Ömür Arpacı, Rüya Demirbulut, Ahmet Balta, Kemal Yazıcı ve Cem Evsen yer alıyor. İnsan doğasının yarattığı çelişkileri ortaya seren “Taxim” 27, 28, 29 ve 30 Haziran’da Baba Sahne’de seyirciyle buluşacak.

Haziran ayı boyunca Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek tüm oyunların biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.

tr_TRTurkish