Arter, 3-4 Eylül’de Tonedmelısma Müzik Festivali’ne Ev Sahipliği Yapacak

Arter, besteci Ataç Sezer öncülüğündeki Tonedmelisma Müzik Festivali’ni, 3 ve 4 Eylül 2022 tarihlerinde Sevgi Gönül Oditoryumu’nda ağırlayacak. “Akıl ve Mistik: Fuâd” temalı festivalin 3 Eylül’de gerçekleşecek etkinliği kapsamında E-MEX Ensemble, Golijov, Bach ve Debussy’nin bestelerinin yanı sıra Füsun Köksal ile Marc L. Vogler’in festival için besteledikleri eserlerin dünya prömiyerlerini icra edecek.

Farklı müzik kültürlerini bir araya getirerek daha bireysel bir dünya müziği kavrayışı geliştirmeyi amaçlayan Tonedmelisma Müzik Festivali, çağdaş müzikle mistik gelenek arasındaki karşılıklı etkileşime odaklanıyor.

Tonedmelisma Müzik Festivali çağdaş müziğin matematiksel değerlere dayanan teknik yenilikler sonucunda aldığı somut ve ölçülebilir formu, kültür, ses ve enstrümanlardan doğan mistisizmle bir araya getirmeyi hedefliyor.

Festival kapsamında 3-4 Eylül 2022 tarihlerinde Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konserlerin eser seçkisi, mistisizmin erişilemez ve tasavvur edilemez âleminden gelen gelenekleri, anlamları ve fikirleri tınılara ve tonlara dönüştürerek evrendeki seslerin bir ahengini yakalamayı hedefliyor.

Çağdaş müziğin tüm türlerini kapsayan bir yelpazede üretim ve icralar gerçekleştiren E-MEX Ensemble’in vereceği konserler, 3 Eylül Cumartesi akşamı saat 19:00’da ve 4 Eylül Pazar günü saat 15:00’te gerçekleşecek. Kunststiftung NRW, Goethe-Institut ve E-MEX e.V. desteğiyle ve Tonedmelisma Müzik Festivali ile Arter’in iş birliğiyle düzenlenen festivalin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya [email protected] adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

tr_TRTurkish