Ah-Shi-Sle-Pah: New Mexico’nun Uzak Vahşi Doğa Çalışma Alanı

ABD’nin batısı, dünyanın en ikonik kaya oluşumlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Anıt Vadisi, Narin Kemer ve Şeytan Kuleleri bu bölgenin en sevilen doğal mimari örneklerinden bazılarını görmek isteyen sayısız ziyaretçiyi cezbetmektedir, ancak çoğu gezgin, Batı’nın en etkileyici manzaralarından birinin New Mexico’nun uzak bir köşesinde saklandığının farkında değil. Ah-Shi-Sle-Pah, dev taş mantarlara, taşlaşmış ağaç kütüklerine ve muazzam görünümlü, yuvarlak kapaklı soluk kayalara sahiptir.

Ah-Shi-Sle-Pah
John Fowler/Flickr

Ah-Shi-Sle-Pah’a erişmek kolay değil. Ziyaretçiler bunun için önce bir dizi toprak ya da kum yol üzerinden kurak San Juan Havzası’na seyahat etmelidir. Yol üstünde yiyecek veya su satın alacak bir dükkan, tuvalet vb. yok. Aracınız bozulursa veya kaybolursanız yardımın gelmesi biraz zaman alabiliyor. Ah-Shi-Sle-Pah meraklıları, New Mexico’nun ıssız bir bölgesine yapılan engebeli yürüyüşün kesinlikle değerli olduğunu söylüyor. Ah-Shi-Sle-Pah’ın süslü kaya oluşumları, ışığa bağlı olarak altın, kırmızı, sarı veya turuncu görünüyor.

Ah-Shi-Sle-Pah sunset
John Fowler/Flickr

Yalnızlık arayanlar Ah-Shi-Sle-Pah’a bayılır çünkü bölgede genellikle aynı anda sadece birkaç ziyaretçiye oluyor. İsimsiz patikalarda yürüyen gezginler, zaman içinde donmuş devasa golemlerin yaşadığı taşlaşmış bir köye benzeyen kaya oluşumları arasında özgürce dolaşıyor. Dikkatli gözlere sahip ziyaretçiler fosilleşmiş balıkları, kaplumbağaları veya dinozor kalıntılarını bile görebilirler. Ah-Shi-Sle-Pah, Vahşi Doğa Çalışma Alanı olarak kabul edilir; bu, bölgede minimum insan ayak izi olduğu anlamına gelir ve arazinin engebeli özellikleri, zaman içinde büyük ölçüde bozulmadan kalmıştır.

Ah Shi Sle Pah Wilderness Study Area, New Mexico
Todd Hakala/Flickr
Ah-shi-sle-pah badlands
Rozanne Hakala/Flickr
Valley of Dreams
Eric Gail/Flickr
Valley of dreams
 Jeanny Müller

Ah-Shi-Sle-Pah, deneyimli gezginler için ideal bir destinasyondur. Çok az yer çölün kalbi kadar büyüleyici ve yenileyicidir. Ah-Shi-Sle-Pah’ın masif güzelliği kesinlikle ruhunuzu harekete geçirecektir.

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish