Afgan-Amerikalı Müzisyen, Aktivist ve Film Yapımcısı Ariana Delawari’nin Yeni Albümü “I Will Remember” Yayında

Afgan-Amerikalı müzisyen, aktivist ve film yapımcısı Ariana Delawari’nin yeni albümü “I Will Remember”, Manimal Vinyl / Virgin Music etiketiyle çıktı.

Yeni albümü I Will Remember’ın kayıtları sırasında yaşanan olaylar, Delawari’nin annesi ve kayınbiraderinin vefat etmesi ve ülkesinin Taliban’ın eline geçmesine tanık olması nedeniyle daha da kişisel ve travmatikti. Delawari şöyle açıklıyor:

Annem hakkında, yaşamak ve ölmek, Dünya ve Cennet, Afganistan ve Amerika’da büyüyen hayatım, mülteciler, farklı biçimlerdeki aşk ve annemin bana öğrettiği ve kendi aktivizmimi de şekillendiren sosyal ve çevresel adalet temaları hakkında yazmaya başladım. COVID-19’un annemin ölümünden birkaç ay önce ortaya çıkacağını ve onu karantina sırasında kaybedeceğimi asla hayal edemezdim. Onu bir kaldırımda tehlikeli madde kıyafeti giymiş bir hemşirenin yanına götürdüğüm ve ona veda öpücüğü bile veremediğim günü asla unutmayacağım.”

“Tam albümü bitirirken, bir yıldan biraz fazla bir süre sonra, biz Afganların Afganistan’ı Taliban’a kaptıracağımızı asla hayal edemezdim. Afganistan benim tüm kalbim, tüm yaşamımın ve tüm aktivizmimin nedeni. Ben çok yüksek sesle Taliban karşıtı bir Barış Aktivistiyim, bu yüzden ülkenin düşmesi benim en büyük kabusumun gerçekleşmesiydi.”

Delawari aslında bir aktivist olarak doğmuş ve hatta annesi Malcolm X’in arkadaşıymış:

“Sovyetler Afganistan’ı işgal ettikten hemen sonra doğdum. Babam Westwood’daki Federal Bina’da Sovyet İşgali karşıtı bir protestoya önderlik ettiğinde ana rahmindeyken ilk protestoma katıldım. Kırk yıl sonra, ülkenin Taliban’ın eline geçmesinden sonra düzenlenmesine yardım ettiğim bir protestoda da aynı yerde olacaktım.”

“Annemin adı Setara’ydı ve “yıldız” anlamına geliyordu ve tam anlamıyla bir Leonid Meteor yağmurunun ortasında öldü, bu yüzden albümde yıldız temaları da var. Onu göksel dans partisinde karşılayan birçok büyülü kozmik ruhtan biri olduğunu hayal etmekten hoşlanıyorum 😉 Onu elimden geldiğince onurlandırmaya çalıştım ve Covid19 sırasında sevdiklerini kaybeden herkesle bağlantı kurmak istedim. Derin keder ve kaybı umutlu ve anlamlı bir şeye dönüştürmek istedim. Ayrıca halkımın kalbine ulaşmak, Afganistan’ı ve mültecilerimizi onurlandırmak istedim. Annemin, kardeşimin ve anavatanımın kayıplarını dönüştürmek istedim… hep birlikte ilerlerken umut bulmak istedim.”

We Came Home (2013) adlı filmi, Delawari’nin ilk albümünü kaydettiği on yıllık süre boyunca ailesiyle birlikte Afganistan’a yaptığı seyahatleri belgeliyor. Bu albüm, Lion of Panjshir, David Lynch’in plak şirketinden büyük beğeni toplayarak yayınlandı.

What's your reaction?

tr_TRTurkish