8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Şerife” videosu saltonline.org’da

SALT’ın, Ten, Beden, Ben sergisinden seçili işleri inceleyen çevrimiçi “Yakından Bakınca” serisi kapsamında İpek Duben’in Şerife işi mercek altına alınıyor.

SALT Beyoğlu’nun üç katına yayılan Ten, Beden, Ben, erkek şiddetinden toplumsal cinsiyete, yerinden edilme ve göçten tüketim alışkanlıklarına uzanan konuları irdeleyen İpek Duben’in üretimine yeni bir bakış sunuyor. Sergi süresince saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayınlanacak “Yakından Bakınca” videoları, Duben’in pratiği boyunca zihnini meşgul eden temalar etrafında bir araya getirilen resim ve enstalasyonlarını inceliyor.

Yakından Bakınca: Şerife

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yayınlanan ilk video, SALT Beyoğlu’nun giriş katında sergilenen Şerife (1980-1982) serisine odaklanıyor. Bir desen ve on bir resimden oluşan Şerife, Duben’in yerel bir bağlamda göç, “öteki”ne bakış ve toplumsal cinsiyet konularını ele aldığı ilk işidir. Toplumsal varlığı ve emeği görünmez kılınan kadınları gündeme getirerek feminist bir tavrı yansıtan resimler, kültürel gelenek ve âdetlerle kırsal ve kent yaşamı arasındaki geçişlere de işaret eder.

“Yakından Bakınca” videoları, eleştirel düşünce ve bilgi paylaşımına dayalı programlardan oluşan SALT Yorumlama kapsamında hazırlandı.

Görsel:

İpek Duben, Şerife 9-10-11, 1981

Banu ve Hakan Çarmıklı Koleksiyonu izniyle.

Ten, Beden, Ben, SALT Beyoğlu

Fotoğraf: Mustafa Hazneci, Aralık 2021

tr_TRTurkish