5R – Underground Ortadoğu Müziğinden Esintiler

Ortadoğu’da çeşitli alanlarda genç, yaratıcı yetenekler çiçek açmaya devam ediyor. Müzik de bu alanlardan biri. Beş yetenekli müzisyene kulak verelim.

1 – Karim Douaidy

Karim’in müziği, yetenekli gitaristlerin soloları, piyano ve çeşitli seslerin birleşimidir. Hiçbir parti ya da radyoda çalabileceğiniz bir şey olmayabilir. Bu incelikli sound, tarih, kültür ve postmodern küreselleşmenin kademeli çatışmasından doğar.

2 – Ibrahim Maalouf

İbrahim Maalouf, Dünyaca ünlü bir Lübnanlı bir trompetçi, besteci ve aranjör ama şu anda Paris’te yaşamını sürdürüyor. Onun müziği caz kompozisyonları ve inanılmaz trompet soloları oluşur, benzersiz bir rock/soundtrack havası vardır ve dinleyiciye onun müziğinin derinlerine inmek için tırnağıyla kazmak düşer.

3- Karim Kneyzer

Karim dünya çapında “herhangi bir enstrümanı çalabilen” adam olarak tanınan bir müzisyen. O Lübnanlı bir besteci ve ses tasarımcısı ve de sıradışı bir yetenek. Bir vurmalı saz ve parmaklarıyla bile inanılmaz işler yapabilen biri olduğunu aşağıdaki parçada duyabilirsiniz.

4 – Empty Yard Experiment

Empty Yard Experiment, daha çok EYE olarak bilinen, 2006 yılında kurulan bir grup.  Tool’dan Mogwai’ye kadar çeşitli gruplardan ilham alan EYE, neredeyse bir sounddan ziyade bir deneyim gibi karmaşık ama ilgi çekici bir müzik yaratmayı başarmıştır.

5 – Circle of Fire

Circle of Fire, Karim’in popüler projelerinden biri. Çaldıkları enstrümanlarla neredeyse kafalarına göre diyebileceğimiz şekilde takılan,  iki üyeli grubun yaptığı müzik bir sürü tarzın içinde gezinen esnek bir yapıda.

What's your reaction?

tr_TRTurkish