5R – Sinemaseverler İçin 5 Haziran Ayı Önerisi

Okullar kapanıyor, olanakların müsaade ettiği kadarıyla tatil planları yapılıyor, açık havada daha fazla zaman geçiriliyor. Ama sinema salonları yazın ilk ayında bizleri çağırmaya devam ediyor. Haziran ayında yaklaşık 40 yeni film vizyona girecek. Sinemaseverler için zor bir seçim dönemi başlayacak. Rotka olarak biz bu filmler içinden 5 tanesini seçtik.

1 – Evolution / Evrim

Nicolas gelecekteki hareketli bir adada yaşar, ya da başka bir gezegende, ya da bir rüyada… Yaşamdaki köy beyaz evlerle, kendi yaşındaki erkek ve kız çocuklarıyla doludur. Kumsallar siyah kumlarla ve volkanik taşlarla örtülüdür. Okyanusta yaptığı gezinti sırasında bir keşif yapar ve bu keşif diğer tüm kadınlar gibi saçı arkadan bağlı, düz beyaz bir elbise giyen ve beyaz tenli annesi tarafından yasaklanır. Ancak kendisine yalan söylendiğini düşünen Nicolas çok meraklıdır ve keşif gezilerini artırır. Bu gezilerden birinde rahatsız edici birkaç görüntüye tanıklık eder ve kendini hastane benzeri bir binada, diğerleriyle birlikte, hemşireye benzeyen kadınlar tarafından bir takım tıbbi müdahale yapılırken bulur.

2 – Belgica

Yirmili yaşlarının sonundaki Jo, sanat yapmak için bir süreliğine uzaklaştığı şehrine geri döner. Belgica adında bir bar açıp içindeki tutukuyu buraya taşır; yegane arzusu herkesin özgürce gelip eğlenebildiği, müdavimleri olan keyifli bir mekan yaratamaktır. Evli ağabeyi Frank, ise karısının isteği ile şehre uzak bir yerde köpek yetiştirme çiftliği almıştır ve eşi hamiledir.  Ancak Frank, hayatındaki amacını kaybettiğini hissetmektedir. Tam da bu sırada çıkıp gelen Jo ve onun barı Frank’e yeniden yaşam enerjisi aşılar. İki kardeş Belgica barını büyütüp daha modern ve daha eğlenceli bir yer haline getirmeye karar verir. Belgica sadece birkaç hafta içerisinde şehrin eğlence merkezine dönüşür ve barın ünü, iki kardeşin hayalini kurdukları her şeyin kapılarını açar… Fakat kendilerini bu hıza fazlasıyla kaptıracaklardır…

3 – Now You See Me 2 / Sihirbazlar Çetesi 2

Sihirbazlar çetesi 2 filminde yönetmen koltuğunda Jon M. Chu oturuyor. 1 yılı aşkın FBI aldatmacası ve Robin Hood stili tarzları ile halkın sevgilisi olan The Four Hourseman ekibi bu sefer bir teknoloji dehası ile karşı karşıya. FBI’yı yeni halkın sevgisini kazandıktan tam bir yıl sonra ekip, yeni bir şovla sahaları dönmeyi planlamaktadır. Bu plana dahil olan teknoloji dehası Walter Mabry, bu güne kadar görüşmemiş bir soygun gerçekleştirmeleri için illüzyonistleri tehdit eder ve onlara meydan okur. Geriye tek seçenek kalmıştır. İllüzyonistler isimlerini son bir performansla temizlemeli ve planın arkasındaki adamı ortaya çıkarmalıdır.

4 – A Monster With a Thousand Heads / Bin Başlı Canavar

İlk uzun metrajlı filmi La zona / Yasak Bölge ile tüm dünyada ilgi çeken, dört yıl önce La demora / Gecikme ile Altın Lale için yarışan Rodrigo Plá, yeni filmi Bin Başlı Canavar ile yeniden festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde. İlk gösterimi Venedik Film Festivali´nde yapılan film, çaresiz bir kadının sisteme karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sonia, kocasının kanser tedavisinin masraflarını karşılamayı reddeden sigorta şirketiyle sonuna kadar mücadeleye kararlıdır. Ancak bürokrasi ellerini kollarını bağlarken, devlet çalışanları da ilgisizlikleriyle kadını çileden çıkartır. Filmi baştan sona sürükleyen Jana Raluy´un performansıyla da beğeni toplayan Bin Başlı Canavar heyecanla izlenen bir toplumsal taşlama.

5 – Zootopia / Zootropolis / Hayvanlar Şehri

Filmde; konuşkan tilki Nick’in, üzerine yığılmaya çalışan bir suçtan sıyrılma çabası anlatılıyor. Modern memelilerin yaşadığı Zootropolis adındaki metropolis, lüks Sahra Meydanı’ndan, soğuk Tundra Kasabası’na kadar birçok farklı doğal ortamın ve hayvanın bir arada yaşadığı benzersiz bir şehirdir. Burası bir fil kadar büyük ya da bir arı kadar küçük olanların bile istediği her şeyi yapabileceği türden bir yerdir. İyimser Polis Memuru Judy Hopps buraya geldiğinde, büyük ve sert mizaçlı hayvanların olduğu bir yerde polis olmanın hiç de kolay olmadığını fark eder. Kendini ispatlayabilme fırsatını elde edebilmek için, geveze ve numaracı tilki Nick Wilde ile ortak olma pahasına önemli ve gizemli bir olayı çözmeye çalışacaktır.

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish