5R – Müzelerde Geçen 5 Unutulmaz Film

Aksiyon, korku, komedi… Birçok türü içeren aşağıdaki mini listenin ortak paydası filmlerin çekildiği mekânlar. Her biri müzede geçen bu 5 unutulmaz filme bakınca aklınıza daha fazlasının geleceğine eminiz.

1 – Ferris Bueller’le Bir Gün

John Hughes’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı 1986 yapımı filmde Matthew Broderick, Alan Ruck ve Mia Sara gibi isimler rol aldı.

Hayat kadar uçsuz bucaksız. Tesadüflerle kararlarını belirleyen. Kendini ve hayatı fazla ciddiye alanlar için kesinlikle iyi bir model. Boş bir günün değerini bilen bir adam. Son sınıfın son günlerine yaklaştığı bir bahar günü Ferris (Matthew Broderick) kız arkadaşını (Mia Sara) ve en yakın arkadaşını da (Alan Ruck) yanına alarak okuldan kaçar ve Chicago’ya yola koyulurlar.

Özgür bir gün, şehri turlamak biraz cesaret ve kırmızı bir Ferrari ile 17 yaşında olmak gerçek bir eğlence olabilir!

2 – İkili Oyun

Yönetmenliğini John McTiernan’ın üstlendiği 1999 yapımı filmde Pierce Brosnan, Rene Russo ve Ben Gazzara gibi isimler rol aldı.

Filmde yeni heyecanlar peşindeki dolar milyoneri bir playboyun serüvenleri anlatılıyor. Hayatına yeni heyacanlar katmak isteyen playboy, dünyanın en ünlü Monet tablolarından birini çalar.

Tabloyu kimin çaldığını bulmak üzere bir kadın dedektif olaya atanır. Playboyumuz da bu dedektife aşık olur.

3 – Rus Hazine Sandığı

Rus sinemasından dünyaya açılan en saygıdeğer yönetmenlerinden biri olan Aleksandr Sokurov imzasını taşıyan film, yönetmenin diğer filmleri gibi son derece sıradışı ve akılcı bir yapıt.

Filmde Soğuk bir kış günü küçük gruplar halindeki birtakım kadın ve adam ‘Winter Palace’ isimli mekanın girişinde beklemektedir. Filmin anlatıcısı olan karakter bu sırada konuşmaya başlar ve The European isimli bir silüetin peşine takılır. Birlikte sarayın sayısız odasında dolaşmaya başlarlar. Her oda Rusya tarihinin farklı bir bölümünü kronolojik olmayan bir sırayla anlatmaktadır.

4 – Uluslararası 

Yönetmenliğini Tom Tykwer’ın yaptığı ve çekimleri birçok ülkede yapılan filmde Clive Owen, Naomi Watts ve Armin Mueller-Stahl gibi isimler rol aldı.

Takıntılı bir interpol ajanı olan Louis Salinger ve Manhattan Bölgesi avukatı Eleanor Whitman, dünyanın en güçlü bankalarından birine adaleti getirmeyi amaçlamaktadır. Kara para aklama, silah ticareti dahil birçok yasal olmayan işlemleri su yüzüne çıkarırlar.

Salinger ve Whitman’ın araştırmaları, onları Berlin’den Milano’ya oradan New York’a ve son olarak İstanbul’a götürür. Kendilerini uzun soluklu global bir kovalamanın içinde bulurlar. Salinger ve Whitman’in terörü finanse etmeye devam eden bankanın amansızca peşini bırakmamaları, hayatlarını riske sokacaktır.

5 – Müzedeki Hayalet 

Jean-Paul Salomé’un yönetmenliğini yaptığı 2001 yapımı filmde Laurent Bateau, Sophie Marceau ve Frédéric Diefenthal gibi isimler rol aldı.

Orjinal adı “Belphégor – Le fantôme du Louvre” olan bu filmde mumyanın hayaleti anlatılıyor. Arkeolojik çalışmalar sırasında Mısır’dan çıkarılan bir mumya Fransa’ya; Louvre Müzesi’ne götürülür. Burada mumyanın içine gizlenmiş ruh mumyadan çıkar. Sonradan anlaşılır ki bu mumya eski bir kâhin olan Belphégor’a aittir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish