5R – Michael Jackson’dan Hayat Dersleri

Alicia Wallace tam bir Michael Jackson hayranı ve sanatçının yaşamından dersler çıkararak onları başkalarıyla da paylaşmak için yazıya dökmüş. Biz de Wallace’ın yazısından faydalandık ve aşağıdaki liste ortaya çıktı.

Şarkıcı, şarkı yazarı, prodüktör, dansçı ve yenilikçi Michael Jackson bir pop kültürü ikonu oldu ve hayatı sürecince ve ötesinde “Popun Kralı” unvanını korudu.  Bir tiyatro deneyimi oluşturmak için drama ve dansı birleştirdiği müzik videolarında yarattığı devrimle büyük itibar kazandı.  Michael Jackson, sahne hayatı ve yaşam şekliyle, sevgi ve barış mesajını yaydı ve dünyaya kişisel yaşamlarımız ve kariyerimizde geçerli birçok ders öğretti.

Michael Jackson seyirciyi tanıyordu ama daha önemlisi kendini tanıyordu. Müziğini hayranlarında toplumsal bilinci uyandırmak için kullandı. Yaptığı hiçbir şey tesadüfi değildi, ama iyi hazırlandı ve sergilendi. Kendiyle başladı, bir ekip kurdu, onlara iyi davrandı ve mesajını güçlendirmek için markasını geliştirdi ve bu onun müziğinde ve onun bizdeki hafızasında yaşıyor.

Kendinizle başlayın

Man in the Mirror, özeleştireldir ve Jackson’ın sahip olduğu bir deneyimi anlattığı görülür ve de bizi kendimizle başlamamız için teşvik eder. Bu dünyaya bakarak adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri işaret etmek kolaydır ancak meydan okumak,  ruhunu aramak ve kendinin daha iyi versiyonlarını bulmaya çalışmak daha zorludur.

İşbirliği inşa et

O ciddi sosyal sorumluluk alır ve umudu ve pozitif mesajlarını paylaşmak için kendi platformunu kullanır.  Hatta the World and We Are the World onun kendi başına bir güç merkezi olmakta gönüllülüğünü gösterdi – bir takımın parçası olarak çalışmak ve daha iyi bir dünya hayal edip bunun için çalışan başkalarını bir araya getirmek için. Bu şarkıların popülaritesi ve onları kullanmak –mezuniyet törenlerinden sosyal kampanyalara kadar– işbirliğinin gücünü kanıtlar ve kaynaklar ve yetenek havuzuyla neler elde edebileceğimizi gösterir.

Kendi markanı yarat

İster kraliçe ya da kral ol, güçlü bir markaya ihtiyacın var. Michael Jackson’ın belirgin bir tarzı, imzası haline gelen hareketleri ve değişmeyen bir tavrı vardı. Onun tekrar tekrar yapabileceği benzersiz numaraları vardı ve hep aynı tepkiyi almasını sağlıyorlardı. Hatta, bu numaralar kolayca,  hızlı şekilde ve aynı onun gibi başkaları tarafından yapılıyordu. (Hala yapılıyor)

Güçlü bir markanız olduğunda, sizinle eş anlamlı hale gelir ve çalınamaz.

Mükemmelliği hedefle

Mükemmellikte görüşlerin çeşitliliği vardır. Gerçekçi midir? Adaletli bir çizgide midir? Michael Jackson daima kendi ve ekibi için mükemmelliği hedefledi. Mükemmelliği soyut fikirlerle başkalarına yüklemekten ziyade, koreografiden aydınlatmaya kadar kariyeri ve performansının her yönüyle katılımcı oldu. Prova görüntüleri de, prodüksiyonların her detayından onun ne kadar ilgili olduğunu ortaya koyuyor. İnsanların beklentisinin ötesinde azim gösteriyordu.

Tutkunu taşı ve onu paylaş

Michael Jackson’ın tutkusu yaptığı her şeyde ortaya çıkıyordu. Müzik videolarında yaratıcılığını ve özverisini gösteriyor, canlı performanslarında ise seyircileriyle enerjisini paylaşıyordu. Koreografiyi ya da devam eden hareketleri takip etmediği açıktı.  O müziği hissediyor ve kelimenin tam anlamıyla onu taşıyordu. Beraberinde getirdiği enerji bulaşıcıydı ve bir şeye yeterince inanıp, yeterince çabaladığında tutkunu dünyayla paylaşabileceğini gösterdi.

What's your reaction?

tr_TRTurkish