5R- Kaderine Terk Edilmiş 5 Film Seti

Filmler için kurulan setler hem yaratıcılık hem de verilen emek açısından hayranlık uyandırıcıdır. Fikirden uygulamaya kadar olağanüstü bir çalışma gerektiren bu film setlerinin çoğu, ya hemen ortadan kaldırılır ya da zaman içinde kaderine terk edilir. Kimi meraklılar ve hayranlar içinse bu setler izi sürülecek ve korunacak kadar değerlidir.

Aşağıda milyonlarca izleyici çekmiş ve bol ödüllü filmlerin 5 tanesinin setlerinin bu sürülen izinin notları var.

1 – 12. Bölge, Açlık Oyunları (2012)

Yapılacak setin mümkün olduğunca yoksul görünmesi gerekiyor ve film ekibi bunun için Kuzey Carolina’da terk edilmiş bir tekstil kentini seçti. Ve tahrip edilmiş 12. Bölge bundan daha izole görünemezdi. Açlık Oyunları nihayetinde gerçekten de sürekli kötüye giden şeyler hakkındaydı.

The Hunger Games

2 – Port Royal, Karayip Korsanları (2003)

Port Royal

Karayip Korsanları’nın merkez üssü için St. Vincent’da gerçek bir liman seçildi.  Burası geçmiş bir dönemde kaybolmuş ve unutulmuş gibi görünüyor ama bazı iyi haberler de yok değil.  Görünen o ki, ufukta bir restorasyon var.  Bütünüyle filmlerde olduğu gibi görünmeyebilir ancak zamanın yıkımına karşı hayatta kalma şansı var.

3 – Shire, Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

The Shire

Bir süre için bir filmde kullanılmamış olsa bile, terk edilemeyecek kadar iyi görünüyor değil mi? aslında teknik olarak da terk edilmemiş sayılır. Shire hala halka açık olarak muhafaza ediliyor.

The Lord of The Rings

4 – Plaszow Çalışma Kampı, Schindler’in Listesi (1993)

The Płaszów Labor Camp

Artık bir doğal koruma alanı olduğu için çekimler gerçek bir çalışma kampında yapılamıyordu, bu yüzde de Steven Spielberg kampın bire bir kopyasını inşa ettirdi. Son haberlere bakılırsa söz konusu ve replika hala Krakow yakınlarından Liban Ocağı’nda bulunuyor.  Ancak yoğun paslanma sebebiyle ziyaret edilebilir bir şeyden ziyade rahatsız edici bir görüntüye bürünmüş.

5 – Lars Homestead, Star Wars (1977)

The Lars Homestead

Peki, Luke’un evine mi ne oldu? Zaman ona İmparatorluk’tan daha fazla zarar vermiş gibi görünüyor. Ama evin hikâyesi burada bitmiyor. Alta fanatik hayran bir restorasyon projesi kapsamında her şeyi yeniden yaptı ve ev şimdi harika görünüyor.

Star_Wars

What's your reaction?

tr_TRTurkish