5R – Gerilimli Bilim Kurgu Dizileri ve Çocuk Kahramanlar

E.T. jenerasyonunun büyümeyen çocukları için dizi dünyası son yıllarda ilginç alternatifler sunuyor. Bazen ise büyüklerin baş rolleri paylaştığı bir dizide bir çocuk her şeyin kilit noktasında durabiliyor. Son olarak Stranger Things projesiyle karşımıza çıkan çocuk karakterler üzerine kurulu gerilim soslu bilim kurgu dizileri her yaştan dizi hayranlarının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Meraklıları için bu dizilerden 5’ini seçtik;

Stranger things

Dizi, 1980’lerde Long Island’ta kaybolan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Çocuğun ailesi, arkadaşları, yerel polis neler olduğunu araştırırken, çok gizli hükümet deneyleri, korkutucu doğaüstü güçler, oldukça garip bir kız çocuğu ve gizemin içine sürüklenen kahramanları görüyoruz.

Extant

Uzayda kaldığı ve birçok deneyim yaşadığı 13 ayın ardından dünyaya dönen astronot Molly Woods, akıl almaz bir şekilde hamile kaldığını fark eder. Bu sadece aile hayatındaki dengeleri değil, tüm dünya tarihini etkileyecektir.

The Whispers

Uzaylılar, dünya hâkimiyetine ulaşmada en ihtimal dışı kaynağımızı – çocuklarımızı – kullanarak dünyayı işgal etmiştir. Çocuklar farkında olmadan bu görünmez düşmanlara yardım ederken, insanlığı kurtarmak için olan bu merak uyandırıcı yarışta vakit azalmaktadır.

Believe

Çeşitli doğaüstü güçlere sahip olan Bo, 2 yaşından beri kendisinde olan değişikliğin farkında ancak bu özel yeteneklerini kontrol edememektedir. Gerçek İnananlar isimli küçük bir grup tarafından büyütülen Bo’nun hayatı, onun yetenekleri kullanmak isteyenler tarafından tehlikeye girince grup, çareyi Bo’ya bir koruma ayarlamakta bulur.  Koruması Tate ve 10 yaşındaki Bo, peşlerindekilerden kaçmak için şehir şehir dolaşmaya başlarlar.

Fortitude

Hikâye Carrie ve Liam adında iki çocuğun bulduğu garip bir parçayla başlıyor. Daha sonra bu parçanın otel projesini bile durduracak bir keşfe ait olduğu ortaya çıkıyor. Ertesi gün araştırma ekibinin başı, aynı zamanda projeyi durdurabilecek isim Profesör Charlie Stoddart ölü bulunuyor. Başta bir hayvan saldırısı olarak düşünülse de, bulunan delillerle olayın cinayet olma ihtimali ortaya çıkıyor ve gözler ateşler içinde yatan Liam’a çevriliyor.

 

tr_TRTurkish