100 Kat Daha Hızlı İnternet

İnternet kullanımında devrim yaratacak bir gelişme ile karşı karşıyayız. Aslında LiFi ile daha önce tanışmıştık. Ama son gelişmeler ve yapılan açıklamalar gösteriyor ki uzun süre bu konuyla haşır neşir olacağız.

Estonyalı Velmenni şirketi saniyede 1 GB veri transferi gerçekleştirmeyi başardı. Laboratuvar testlerinde saniyede 224 gigabayt gibi teorik hız seviyelerine ulaşıldı.

Teknoloji, çalışanlara internet erişimi sağlamak için bir ofis ortamında ve akıllı aydınlatma çözümleri sağlayan endüstriyel bir alanda test edildi.

araya

Bilim insanları Li-Fi’ın artık laboratuvar dışındaki gerçek dünya ile bir araya gelmeye hazır olduğunu düşünüyor. Teknoloji çok yakında endüstriyel alanlarda denenmeye başlayacak.

Velmenni, 1Gbps hızda veri iletmek için Li-Fi özellikli ampul kullandı. Ulaşılan hız, şu anki ortalama WiFi-Fi hızının 100 katından fazla. International Business Times konuşan Solanki, teknolojiyi “üç-dört yıl içinde” tüketicilere ulaştırmak istediklerini, VLC teknolojisini kullanacakları birkaç farklı endüstriyel alanı pilot bölge olarak seçtiklerini, dile getirdi.

Li-Fİ terimi, ilk olarak 2011 yılında Edinburg Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından Ted (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) Konferansı’nda bu yeni teknolojiyi tanıtırken kullanıldı. Haas, tanıtımda, tek bir LED ışıkla bir baz istasyonundan daha fazla veri transfer etti. Konuşması 2 milyondan fazla izlenen Haas, sunum sırasında bir LED lambadan video akışını gösterirken, ampullerin gelecekte milyonlarda kablosuz iletim ağı haline geleceğinden bahsetti.

tr_TRTurkish